Działalność gospodarcza w wynajmowanym mieszkaniu – case study

Ciąża dotacyjna może i przenoszona, ale jak każda matka po rozwiązaniu zapomina o całym bólu i trudzie sprzed, tak i ja biorę w całości to tłuściutkie dziecko dotacyjne i z radością wchodzę w nową rolę!

 Tak jest – ostateczna, bardzo jasna i co ważne na piśmie rekomendacja do dotacji w wysokości 25 000 złotych w ramach programu Zostań Małopolskim Przedsiębiorcą 25, właśnie w moich rękach! Ba! Mało tego 4 800 złotych także, jako wsparcie pomostowe na półroczne opłacenie składek ZUS oraz wydatki związane z bieżącą działalnością firmy.

Czy jestem szczęśliwa?! Z pewnością tak, ale i czujna, bo nie wiem co teraz za rogiem na mnie czeka. Walczyłam do końca i każdemu to doradzam. Bo jak się okazuje z 49 złożonych biznes planów, 43 otrzymały rekomendację do dotacji odrazu, a z listy rezerwowych po odwołaniu jeszcze 4 firmy.

Sukces ten jednak nie świadczy o tym, że teraz będzie już tylko z górki!  Oczywiście był szampan i świętowanie, bo przecież kolejne marzenie odhaczone! Jednakże 5 minut później zwaliła się lawina spraw i kwestii, które trzeba załawić na już, bo na założenie działaności mam zaledwie 4 dni robocze!

Pierwszą trudnością, jakże prozaiczną, a tym samym bardzo istotną dla całości okazała się siedziba firmy. Wcale nie musi to być wynajmowana specjalnie powierzchnia biurowa. W zależności o charakteru i rodzaju branży, w której planowana jest działaność może to być własny adres domowy, wirtualne biuro, biurko do wynajęcia, możliwości jest wiele.

Wszystko zależy od warunków określnych w programie dotacji, które narzucają pewne normy. Bardzo ważne jest by w mieszkaniu wynajmowanym, w którym planowana jest siedziba działaności gospodarczej, nawet w przypadku gdy lokal ten nie zmienia swojego charakteru i nadal pozostaje mieszkalnym, BYŁA ZGODA właściciela. Tego właśnie zabrakło w moim przypadku. Będąc pewna tak bardzo tego, iż właściciel nie będzie miał żadnych przeciwskazań, oczywiste było dla mnie, że siedziba i miejsce realnego wykonywania działaności będzie właśnie pod adresem mojego zameldowania. Myliła się jednak.., co teraz wymaga ode mnie sporej kreatywności, ponieważ program dotacji zamyka się wyłącznie na województwo małopolskie! Nie pochodzę stąd i nie mam też na tym terenie rodziny, od której mogłabym korzystać z lokalu/pokoju/niewielkiej przestrzeni na podstawie umowy użyczenia (nieodpłatnego użytkowania).

Pierwsza lekcja z kreatywności i elastyczności zaliczona. Teraz już wiem, że prowadzenie firmy wymaga ode mnie sporej dawki cierpliwości i optymizmu. Cały weekend grzebanie w internecie, analizowania podobnych case’ów pozwolił mi na znalezienie rozwiązania dla swojej sytuacji. Babcia Przemka ma dom w Małopolsce – BINGO! Zatem przenosimy się do Brzeska i stamtąd działamy. Ale zaraz jako to?! Dopiero, co urządziłam swoje pierwsze M2, a tu takie zmiany?! A wszystko po to, żebym 2 razy przez pierwszy rok działaności przeszłam kontrolę, która wymaga ode mnie by cały zakupiony sprzęt i wyposażenie znajdowały się w miejscu właściwym dla wykonywanej działaności.

Dziś rano udało mi się rozwiązać i to! Siedziba tam, realne miejsce wykonywania działaności gospodarczej tu, pod warunkiem spisania specjalnego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną, przeze mnie. Dżentelmeńska umowa pomiędzy mną a babcią oraz opłacenie podatku dochodowego od wynajmowanej powierzchni przeze mnie pozwoli mi rozwiązać tę druga kwestię.

Warto założyć kilka wariantów i wybrać najbardziej opłacalny, oczywiście finansowo. W moim przypadku właśnie to okazało się tzw. ostatnią deską ratunku.

Moja nowa rola – szefowej dla samej siebie – wymaga ode mnie wcześniejszych pobudek, dużo wcześniejszych, bieganiny po urzędach, elastycznego i spokojnego podejścia do całkiem nowych spraw i kwestii oraz łączenia tego wszystkiego z drugą pracą oraz pasją. Jako kobieta śmiało mogę powiedzieć, że trzeba mieć naprawdę jaja, a nie kinder niespodziankę, żeby podjąć się takiego wyzwania!

skirt Otwieram Szafę / shoes Wojas / jacket Bershka / bag Sinsay 
Photo: Paulina Kozłowska Photography

ZOBACZ TAKŻE