Jak radzić sobie z biznesową samotonością? Poznaj kobiecą grupę wsparcia biznesowego.

Zdecydowanie trudniej jest rozwijać swoją firmę/markę samodzielnie. Wymaga to od nas samozaparcia, większej determinacji i pracy nad sobą. Ile razy po drodze upadniesz tyle samo razy będziesz musiała sama wstać. To, że masz przy sobie partnera, rodzinę, przyjaciółki czy znajomych ani na chwilę nie sprawi, że ciężar “biznesowego krzyża” na twoich barkach zmniejszy się! Nawet na to nie licz i nie oczekuj! Bliscy i znajomi nawet jeżeli mają dobre intencje to subtelnie potrafią podciąć skrzydła. Siła tkwi w zespole! Zespole osób o podobnych celach i doświadczeniach.

Zespół

Nie mam tutaj na myśli zespołu pracowników, których powinnaś od razu zatrudnić. Przecież na początku nie stać cię na to! Znajdź osoby takie jak ty – niezależne, zdeterminowane, z własnym pomysłem na siebie, które również tak jak i ty niosą na swoich barkach ten sam ciężar, w postaci raczkującej, jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Jak rozwijać swoją firmę? Case study: początkująca marka odzieżowa.

Wzajemna motywacja

To nie ma być zespół, w gronie którego bezkarnie będziesz mogła się użalać, narzekać czy po prostu poplotkować! To spotkania, na których zaserwują ci serię motywacyjnych kopniaków, postawią cię do pionu, zainspirują i tego samego oczekiwać będą od ciebie! Co tydzień wyznaczać będziecie zadań na kolejny tydzień, ulepszać i modyfikowanie pomysły oraz rozliczać się z efektów.

Jak to działa?

  1. stworzenie nazwy dla zespołu, z którą każdy członek będzie się utożsamiać;
  2. regularność spotkań – raz w tygodniu by wyrzeźbić w sobie rytm pracy i działania;
  3. stały skład – w grupie nie mogą co chwilę zmieniać się osoby, bo to dezorganizować będzie pracę;
  4. maksymalnie 6-7 osób, przy większej liczbie osób proces ten może się rozwlec, a pamiętaj, że “twój czas to pieniądz”;
  5. ustal agendę spotkań oraz przerywniki w postaci klepsydry bądź dzwoneczka, które będą was dyscyplinować i konkretyzować wasze cele oraz wypowiedzi.

Co otrzymasz w zamian?

Ten aspekt zawsze interesuje nas najbardziej. “Bo w życiu nie ma niczego za darmo” – często to słyszę i czasem sama łapię siebie na podobnym toku myślenia.

Ze spotkań w gronie kobiecej grupy wsparcia biznesowego z pewnością nie wyjdziesz z pustą głową, portfelem i łzami w oczach, a jeżeli się one pojawią to ze szczęścia i radości! Celem tych spotkań jest przywrócenie wiary w siebie, odwagi oraz uskrzydlenie. Po spotkaniu masz wejść do swojej firmy z nową siłą i motywacją. Regularność spotkań ma narzucić rytm twojej pracy w firmie, do czego niejednokrotnie jest się ciężko samej zmotywować. Bogatsza będziesz o nowe doświadczenia i pomysły, jakie wdrożyć możesz w życie firmy.

Zobacz również: Zadbana finansowo, czyli jak liczyć swoje pieniądze?

Gdzie zacząć szukać?

Swoje poszukiwania kobiecej grupy wsparcia biznesowego możesz zacząć w domu przed komputerem. Zacznij od swojej okolicy, bo największy sens mają takie spotkania w realu. Poszukaj osób w podobnej sytuacji w grupach tematycznych na facebooku tj. Twoja Pasja Twoja Firma i dopisz miasto np. Kraków. Możesz też w tym cele przejrzeć kobiecą prasę – ja właśnie w ten sposób dowiedziałam się o “Kobietach Winniczkach”, czyli 7 niezależnych businesswomen zrzeszających się w Krakowie (źródło; artykuł w Mieście Kobiet).

Z pewnością więcej kobiet takich jak ty znajdziesz podczas organizowanych w twoi mieście kobiecych spotkań jak np. w Krakowie Klub Miasta Kobiet oraz szkoleń np. u Kamili Rowińskiej.

Pamiętaj, że nie jesteś sama! W twoim mieście, okolicy jest mnóstwo kobiet, które tak jak ty zmagają się z trudnymi początkami w prowadzeniu własnej firmy. Osobistym doświadczeniem i kreatywnością możecie sobie wzajemnie pomóc. Wystarczy posiąść tę tajemną wiedzę o istnieniu takich możliwości i pozwolić rozwinąć w sobie ducha współpracy. Nie bójmy się mówić, że czegoś “nie wiem”, szukać pomocy oraz ufać innym!

dress www.nataliagorzolka.pl / jacket Bershka / shoes www.czasnabuty.pl / bag Mohito

ZOBACZ TAKŻE