5 wydatków, których NIE unikniesz w ciąży cz. 2

Temat trochę mniej wdzięczny, bo o NIEUNIKNIONYCH wydatkach w ciąży. Aczkolwiek równie ważnych, co część 1, którą znajdziesz tutaj Myślę, że z częścią 2 będzie się znacznie łatwiej zmierzyć jeżeli wcześniej się do niej przygotuje. Tylko jak to zrobić rozsądnie dla domowego budżetu? Mam nadzieję, że ułatwi to moja dzisiejsza lista. Zaczynamy!

SZCZEGÓLNA PIELĘGNACJA SKÓRY W CIĄŻY

Początkowa „panika” w trosce o jak najlepszą pielęgnację ciała w tym wyjątkowym dla skóry czasie może przerodzić się w szafkę pełną kosmetyków dla kobiet w ciąży, których zapewne nie uda się wykorzystać w czasie najbliższych 9 miesięcy. Tak naprawdę wystarczy jeden sprawdzony i dopasowany do potrzeb kosmetyk. Tylko jaki? Każda przyszła mama staje przed tym pytanie, i ze mną nie było inaczej! Dziś przygotowałam krótkie podsumowanie mojej ciążowej kosmetyczki. Na początku po pomoc warto zajrzeć na blogi ekspertek w tej dziedzinie, które zajmują się tematem od lat oraz skorzystać z rekomendacji zaprzyjaźnionych mam. W tym miejscu śmiało polecić mogę kosmetyczną wyprawkę przyszłej mamy na blogu Sroka o. Na blog Anity zaglądam, gdy szukam opinii nt. składów kosmetycznych nowości. Razem z nią planuję również przygotować kosmetyczną wyprawkę dla malucha.

Moja kosmetyczka w walce przeciwko rozstępom na brzuchu i biuście…

Na samym początku chciałam zaznaczyć, że nie każdą kobietę może dotknąć ten problem. Aczkolwiek każda przyszła mama powinna profilaktycznie pielęgnować brzuch oraz biust w czasie ciąży. Należę do grupy kobiet
z dość elastyczną skórą, u której problem rozstępów w ciąży się nie pojawił, jednak ani przez chwilę nie zrezygnowałam z profilaktycznej pielęgnacji. A może ten mój przypadek należy przypisać stosowanym poniżej zabiegom i kosmetykom?

 • Mamas Babydream 13,99 zł, z kartą ROSSNĘ i uzupełnionym termiem planowanego porodu można go mieć za 1gr (Rossmann): to bogata mieszanka 5 olejów – migdałowego, makadamia, jojoba, sojowego, słonecznikowego, która doskonale nadaje się do masażu. Nie wchłania się tak szybko w skórę, dzięki czemu podczas kilkuminutowego masażu nie pojawia się uczucie tarcia. Od początku ciąży stosowałam ją, co 2 dni w formie 15/20-minutowy masażu brzuszka wykonywanego przez przyszłego tatę. To również doskonały sposób na stworzenie miłych rytuałów, budujących więź z maluchem, gdy zaczyna się już aktywnie ruszać.
 • Efektima Mama-Care. Kuracja zapobiegająca rozstępom dla kobiet w ciąży ok. 20 zł, z kartą ROSSNĘ 15,99 zł (Rossmann): to był mój debiut zakupowy, który kupiłam trochę pod wpływem chwili i entuzjazmu wynikającego z tej radosnej nowiny. Dziś z pewnością przed zakupem poczytałabym więcej w sieci o rekomendowanych produktach. Dużym plusem tego produktu jest na pewno jego konsystencja balsamu, która szybko się wchłania – można go zastosować i od razu zakładać ubrania, bez dyskomfortu klejenia się odzieży do kosmetyku.
 • BIO-OIL ok. 40 zł (Allegro): o istnieniu tego genialnego olejku dowiedziałam się później i ze względu na wcześniejsze zakupy wstrzymałam się do jego zakupu, aż skończył się balsam z Efektimy, który stosowałam 2 razy dziennie. Pamiętam, że to był 7 miesiąc ciąży, gdy zaczęłam stosować BIO-OIL, nie tylko na brzuch i biust. Olejek mam dodatkowe właściwości tj. niwelowanie blizn, poprawa nierównomiernego kolorytu skóry, nawilżenie skóry odwodnionej i starzejącej się, dlatego stosuję go po lecie także na twarz i dekolt, za pomocą delikatnego masażu.

SUPLEMENTACJA

Od 4. miesiąca ciąży to stały element mojego śniadania, oczywiście zalecony przez lekarza prowadzącego:

 • PREGNA DHA ok. 29 zł
 • PREGNA PLUS ok. 29 zł
 • ASMAG 8-10 zł

Ten ważny wątek pozostawiam w rękach specjalistów. Powyższy zestaw suplementów diety w ciąży jest przykładowy. Ma na celu przedstawienie miesięcznego kosztu suplementacji w trakcie ciąży. Najlepiej jak najszybciej wybrać lekarza prowadzącego ciążę i skonsultować z nim potrzebują suplementację.

WYMIANA GARDEROBY

Słowo „wymiana” brzmi bardzo poważnie, wręcz przerażająco, ale wcale nie musi tak być! Może wystarczy tylko jej przegląd, jeżeli przed ciążą sporą część garderoby stanowiły luźne kroje? Ewentualnie drobny lifting? Przygotowałam specjalny odcinek na moim kanale YouTube, w który podpowiadam jak zrobić to rozsądnie i nie zrujnować budżetu domowego, a rzeczami kupionymi w trakcie ciąży cieszyć się rownież po porodzie. Można go zobaczyć tutaj

UP DATE DO ODCINKA:  decydując się na zakup elementów garderoby już w trakcie ciąży, szczególnie jej zaawansowanym etapie warto wybierać elementy rozpinane na guziki w okolicy dekoltu. Takie ubrania
z pewnością dłużej posłużą po porodzie i okażą się praktycznym elementem garderoby w trakcie okresu karmienia malucha.

PIERWSZA POMOC W MACIERZYŃSTWIE

Uważam, że jedna, ale dobra książka wprowadzając w nową rolę matki jest w zupełności wystarczającym dodatkiem domowej biblioteczki. Kiedyś te same słowa usłyszałam od mojej mamy i wtedy byłam wobec nich bardzo sceptyczna: Jak to JEDNA książka? Na pewno nie będzie w niej wszystkiego… A guzik prawda! Wcale nie muszę wiedzieć wszystkiego od razu, a nawet nie będę w stanie tego zapamiętać. Doskonale rozumiem kobiety, które równie sceptycznie podejdą do mojej rekomendacji. Będę jednak (jak moja mama) zachęcać, aby zacząć od zakupu jednej książki – przeczytania jej i w razie pojawienia się niedosytu uzupełnienie kolejnym pozycjami
o macierzyństwie, nigdy odwrotnie.

Po krótkich poszukiwaniach w internecie najlepszym wyborem dla mnie okazała się książka pani Lucyny Mirzyńskiej „Pierwsza pomoc w macierzyństwie. Sprawdzone rady położnej rodzinnej. ok. 25 zł, a to za sprawą 5 powodów:

 • doświadczona specjalistka: pani Lucyna jest położną z 30-letnim doświadczeniem. Cenne rady i wskazówki, którymi dzieli się na kartach książki są jej wieloletnim dorobkiem pracy z kobietami i przyszłymi mamami.
 • historie prawdziwych kobiet: pani Lucynie udało się wokół siebie zgromadzić dużą grupę autentycznych kobiet i ich historii, którymi dzielą się na dedykowanej grupie na Facebooku. To właśnie stamtąd pani Lucyna czerpię wiedzę na temat wątków oraz mitów, które warto jeszcze wyjaśnić i szerzej rozwinąć.
 • pochodzenie: pani Lucyna to krakowska położona, do której przyszłe mamy zapisują się od razu po potwierdzeniu ciąży. Mnie się niestety nie udało, ale chyba nie muszę dalej tłumaczyć z czego wynika mój sentyment do jej pióra.
 • język: bardzo prosty i przystępny dla każdego, bez niezrozumiałej, medycznej nomenklatury. Ta książka była dla mnie jak rozmową  i spotkania z panią Lucyną.
 • wskazówki dla przyszłych tatusiów: dodatkowo pani Lucyna doskonale rozumie naturę mężczyzn, przyszłych tatusiów, dla których po każdym rozdziale przygotowała kilka wskazówek jak na danym etapie mogą pomóc i wesprzeć swoją partnerkę oraz malucha. Taka wersja praktycznego tacierzyństwo w pigułce z pewnością spodoba się Panom.

WYPRAWKA DLA MAMY I MALUCHA

To temat na oddzielny wpis, który w bliskiej przyszłości pojawi się na moim blogu lub kanale. Wprawka dla przyszłej mamy oraz malucha to koszt, którego nie da się uniknąć. Produkty higieniczne, kosmetyki i rzeczy bardzo osobiste, których nie da się odkupić, ani przejąć w spadku po innej zaprzyjaźnionej mamie. W ich przygotowaniu warto jednak posiłkować się doświadczeniem i rekomendacjami. W bogatej ofercie sklepów internetowych, aptek, drogerii można się szybko zgubić co faktycznie jest potrzebne, wartościowe i przetestowane. Dziś chcę pokrótce zdradzić 2 triki, które mi ułatwiły jej kompletowanie:

 • Pampersy za 1 gr w Rossmann z kartą ROSSNĘ. Wystarczy zapisać się do Klubu ROSSNĘ, aby na 6 tygodni przed planowaną datą porodu otrzymać newsletter z ofertą pampersów za 1gr.
 • Przewodnik internetowej AptekaGemini.pl, który dzięki intuicyjnie znajdującej się po lewej stronie zakładce: „Wyprawka dla Maluszka i dla Mamy” pomoże zbudować listę produktów oraz daje możliwość wyboru pomiędzy markami, a tym samym różnymi półkami cenowymi.

JESTEM CIEKAWA, CO JESZCZE DORZUCIŁABYŚ DO TEJ LISTY?
KONIECZNIE DAJ ZNAĆ W KOMENTARZU. 

ZOBACZ TAKŻE