5 wydatków w ciąży, których unikniesz cz. 1

Nowy etap w życiu z reguły kojarzy się z całą listą zupełnie NOWYCH wydatków. Tak było, gdy rodzice zdecydowali wysłać mnie do przedszkola jako 2,5-latkę, to wiązało się z zakupem plecaka i śniadaniówki. Potem do szkoły podstawowej i znacznie wyższymi kosztami zakupu tornistra, podręczników, butów i stroju sportowego, następnie pojawiły się pasje, gadżety, szkoła średnia, a wraz z nią bal półmetkowy, studniówka, imprezy 18-latkowe, studia, pierwsza praca, aż po wesele. Jedno, co można zauważyć to tendencja zwyżkowa tych wydatków. Jak to mówią „małe dziecko mały kłopot, duże dziecko duży kłopot”. Samo życie, im bardziej stawałam się niezależna tym drożej mnie (rodziców) to kosztowało. Pomimo tego chęć do uzyskania niezależności i dorosłości nie słabła!

Ciąża i czas oczekiwania na nowego członka rodziny nie jest w tym wypadku żadnym wyjątkiem. W dzisiejszym artykule nie chcę ani trochę zachęcać do oszczędzania w ciąży. Nikt nie oszczędzał na mnie, moich pasjach, rozwoju, zatem i ja chcę to oddać swojemu maluchowi. Bardziej zależy mi na pokazaniu możliwości racjonalnego
i rozsądnego podejścia do całego szeregu wydatków w ciąży, z którymi trzeba się zmierzyć. Zawsze jednak na końcu wybór należy do przyszłej mamy. Dlatego zrobiłam podsumowanie moich wydatki w ciąży i podzieliłam je na 2 grupy:

  • wydatki w ciąży, których unikniesz
  • wydatki w ciąży, których (NIE) unikniesz

Dzisiaj będzie tylko o tych pierwszych, znaczniej przyjemniejszych dla domowego budżetu 🙂

        0 zł za BADANIA PRENATALNE

Są to trzy najważniejsze badania w ciąży, których celem jest ocena rozwoju na każdym z etapów ciąży (mamy
3 trymestry ciąży) najważniejszych narządów i organów malucha. Celowo zaznaczyłam słowo „najważniejsze”, bo często z takimi słowami można spotkać się w gabinecie lekarza prowadzącego. Nie jest to jednak jednoznaczne
z ich dostępnością i refundacją NFZ. W pierwszej kolejności kierowane są na takie badania kobiety, które ukończyły 35. rok życia, mają za sobą już poronienie czy potwierdzone genetyczne obciążenie wadami/chorobami wrodzonymi u dzieci z najbliższej rodziny np. siostry/brata, kuzyn(a)ki, szwagier(a)ki (siostry/brata męża).

Dla wszystkich pozostałych kobiet w ciąży są to badania odpłatne. Za każde badanie ok. 250 zł. Czy jest jakiś sposób, aby i dla tych kobiet były one refundowane? Okazuje się, że TAK, a przekonałam się o tym na własnym przykładzie. Pakiet medyczny Optima Plus oferowany mi na preferencyjnych warunkach przez pracodawcę w Enel-Medzie zawiera komplet takich badań prenatalnych dla każdej kobiety w ciąży. Nie znalazłam jednak tej informacji w dość ogólnym, dostępnym opisie pakietu, ale można ją otrzymać dopytując w gabinecie lekarza prowadzącego ciążę w ramach placówki Enel-Med, recepcji czy infolinii Enel-Med.  Na tym przykładzie wyzbyłam się wstydu wynikającego z niewiedzy i dostałam cenną lekcję, aby zadawać pytania na każdej wizycie i etapie ciąży, nawet jeżeli odpowiedzi wydają się oczywiste. 

        0 zł za OPIEKĘ POŁOŻNEJ ŚRODOWISKOWEJ

Czymś zupełnie normalnym na początkowym etapie mojej ciąży był brak wiedzy nt. przysługujących praw kobietom w ciąży. Refundowana opieka położnej środowiskowej jest to nadal prawo bardzo słabo promowane przez NFZ, poradnie czy nawet lekarzy ginekologów prowadzących ciążę. To właśnie obowiązkiem tych ostatnich jest poinformowanie kobiety w ciąży o  przysługującym jej prawie do opieki i edukacji położnej środowiskowej od 21. tygodnia ciąży, aż do rozwiązania oraz wizytach patronażowych po porodzie. Takie prawo bez względu na województwo ma każda kobiet w Polsce (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1100).

Warto położnej poszukać już wcześniej, poczytać w sieci o rekomendowanych położnych w swoim regionie. To ważna na tym etapie życia osoba, z którą w czasie tych kilku miesięcy dobrze jest zbudować zaufanie i nić porozumienie. Warto również pamiętać, że zmiany/wyboru położnej środowiskowej można dokonać bezpłatanie 2 razy w roku. Zatem w przypadku niepowodzenia i wcześniejszych poszukiwań zawsze zostaje bezpieczna przestrzeń na jej ewentualną zmianę.

        0 zł za EDUKACJĘ PRZEDPORODOWĄ

Strach i dezorientacja to podstawowe emocje towarzyszące początkowi ciąży, odczuwałam je również ja! Wynikają z braku doświadczenia, świadomości i wiedzy nt. totalnej rewolucji, która już niebawem nadejdzie
w moim życiu. Z pomocą przyszła wspomniana już wcześniej położna środowiskowa, której zdaniem jest uzupełnienie tej wiedzy, dzięki teoretycznym i praktycznym zajęciom, rozmowom i spotkaniom nt. porodu, przygotowania do niego, radzenia sobie z bólami porodowymi, połogu, aż po praktyczne zajęcia z opieki
i karmienia malucha. Taką edukację również gwarantuje każdej kobiecie w Polsce Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1100.

        0 zł za KURS W SZKOLE RODZENIA 

Takie darmowe kursy dla przyszłych rodziców często oferują położne środowiskowe. Zrzeszają się i zakładają NFZ-owskie Szkoły Rodzenia. Jak znaleźć taką placówkę? Warto zapytać o taką szkołę wybraną w ramach NFZ położną środowiskową, a także poradnie przy szpitalach ginekologiczno-położniczych, np. tym, który wybierzemy do porodu. Mi udało się uzyskać tę informację dzięki rekomendacji położnej i śmiało mogę polecić refundowaną przez NFZ Szkołę Rodzenia Eco Partus w Krakowie przy ul. Radzikowskiego 47b.

        1 zł za ZAJĘCIA JOGI DLA KOBIET W CIĄŻY

To propozycja Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Wystarczy przesłać chęć uczestnictwa z imieniem
i nazwiskiem na adres: klubsupermama@nck.krakow.pl Zajęcia odbywają się  2 razy w tygodniu we wtorek
i czwartek w godzinach 9:30-10:30. Niestety tylko w okresie roku szkolnego. Na czas wakacji zajęcia są przerywane, a szkoda! Myślę, że w wielu polskich miastach, w instytucjach promujących kulturę można znaleźć podobne praktycznie bezpłatne zajęcia – trzeba po prostu przestać wstydzić się pytać. 

Myślę, że takich racjonalnych praktyk w ciąży jest znacznie więcej i chętnie sama się o nich dowiem. Jeżeli nie uda mi się wykorzystać jeszcze teraz to z chęcią sięgnę do nich w przyszłości. Mam nadzieję, że taki zbiór stanie się przydatny dla tych wszystkich, którzy są na początku swojej ciążowej drogi. Dlatego zachęcam Was do pozostawiania w komentarzach swoich pozytywnych doświadczeń.

 

JESTEM CIEKAWA, JAKICH WYDATKÓW UDAŁO SIĘ UNIKNĄĆ TOBIE W CIĄŻY?
KONIECZNIE NAPISZ O SWOICH DOŚWIADCZENIACH W KOMENTARZU.

ZOBACZ TAKŻE