DIY: Jak stworzyć photo wall gallery?

Swoją galerię zdjęć na ścianie w salonie rozpoczęłam tworzyć kilka lat temu. Przez dłuższy czas pozostawała w tej samej, niemodyfikowanej formie. W dużej mierze ze względu na pewnego rodzaju stabilizację życiową. Jej trzon składający się  z jednego z najpiękniejszych punktów widokowych w Barcelonie – Parku Guell, ramki z trzema rodzinnymi zdjęciami oraz napisów motywacyjnych, przeszedł ze mną przez kilka mieszkań w niezmienionym układzie. Do dziś! Wraz z wejściem w nową, życiową rolę postanowiłam powiększyć galerię o lewe skrzydło. Jak zrobi to bezboleśnie dla ścian, swoich bliskich i samego siebie?

post013

Poznaj moich 5 kroków do samodzielnego stworzenia photo wall gallery.

 

KROK 1 WYBIERZ TEMAT

Na idealny materiał do naściennej galerii zdjęć można czekać latami bądź też po prostu wybrać do jej stworzenia ulubione obrazy, wyryte w pamięci graficzne motywy, zapamiętane widoki czy autorskie zdjęcia z podróży. Nie ma żadnych ograniczeń tematycznych, kolorystycznych czy znaczeniowych. Podstawową funkcją jaką powinna spełniać jest wpływ jej zawartości na domowników. Budowania otoczenia i atmosfery, w której będą chcieli przebywać i którą z przyjemnością zaspokajać będą oczy innych.

 

 Zobacz również: Jak urządzić balkon na lato?

 

KROK 2 ZNAJDŹ CZAS

To coś czego w dzisiejszym świecie każdemu brakuje. Dom, jego aranżacja i spersonalizowanie wymaga sporej uwagi, troski oraz pielęgnacji. Pomimo, iż całą masę elementów wystroju jesteśmy w stanie stworzyć pracą wyłącznie rąk własnych, to kwestia czasu jest kluczowa. Czasu poświęconego na zakup elementów, przygotowanie oraz montaż. Gdy photo wall gallery ma stać się prawdziwą mapą naszego życia czas nabiera również głębszego znaczenia – tworzona jest w perspektywie lat, zbieranych obrazów z całego świata czy zdjęć z najważniejszych etapów w życiu. Pewnie zniechęcona inwestycją czasu część z Was poprzestanie na tym kroku, a Ci którzy poznali już frajdę z samodzielnej dekoracji wnętrz dopiero nabrali apetytu.

post09

 

KROK 3 ZRÓB LISTĘ

Nie ma powodu by dłużej trzymać Was na głodzie. Czas zaspokoić wnętrzarski apetyt i zaopatrzyć się w niezbędne elementy do wykonania photo wall gallery, którymi są:

  • szary papier pakowy
  • dwustronna taśma montażowa
  • ołówek i gumka do ścierania
  • taśma i nożyce do papieru
  • ramki, zdjęcia i obrazy
  • dodatkowe, uatrakcyjniające naszą galerię obrazki tematyczne czy napisy motywacyjne.

 

KROK 4 TRIK ZE SZKICEM

Całą koncepcję galerii najpierw układamy na podłodze, wzdłuż miarki. Swoją miarkę ustawiłam na 1m, ze względu na taką wysokość trzonu galerii, który od dawna wisi już w moim salonie. Było to sporym ułatwieniem podczas planowania lewego skrzydła galerii. Warto zacząć tworzyć photo wall gallery od rzędu pionowo zamontowanych obrazów na preferowanej wysokości. Następnie cały układ przygotowany na podłodze warto sfotografować telefonem, aby łatwiej móc wrócić do niego. Trikiem ułatwiającym przeniesienie układu z podłogi na ścianę jest przerysowanie każdej ramki na papier pakowy za pomocą ołówka. Po wycięciu wszystkich wielkości ramek i obrazów jakie planujemy zamontować, rozpoczynamy montaż za pomocą zwykłej taśmy i nożyczek papierowego szkicu na wybraną ścianę.

Dzięki tak stworzonemu układowi na ścianie możemy go jeszcze dowolnie modyfikować, przesuwać, a co najważniejsze zobaczyć z perspektywy odległości i wyrównać. Najbardziej drażniącym widokiem dla mnie są krzywo zawieszone obrazy na ścianie. Dostaję białej gorączki i mam ochotę natychmiast je wyrównywać lub co gorsza od razu ściągnąć. W tym wypadku mam możliwości ich modyfikacji przed finalnym montażem. Kolejnym trikiem znacznie ułatwiającym zawieszenie ramek właściwych jest zaznaczenie delikatnie ołówkiem na ścianie rogów każdego szkicu. Wówczas po ściągnięciu nie mamy trudności z zastąpieniem ich właściwym obrazem.

post04

post012

 

Zobacz rownież: Jak zrobić sofę z palet? 

 

KROK 5 ZABEZPIECZ JAKOŚĆ ZDJĘĆ

O dziwo o nim zapominamy najczęściej! Nowo zakupione ramki, tak samo jak nowe ubrania ze sklepu czy materiał kupiony na sukienkę trzeba odświeżyć przed założeniem. Moim niezawodnym trikiem jest zwykła, szara gazeta i profesjonalny płyn do mycia powierzchni szklanych. Szkło ramki przed włożeniem zdjęcia należy wyczyścić z obu stron, szczególnie od wewnątrz, gdzie znajdować się mogą poprodukcyjne opiłki drewna, drobne zabrudzenia po kleju czy najzwyczajniej paprochy. Pozostawione mogą w znaczący sposób wpłynąć na jakość fotografii. Często przekonujemy się o tym za późno , gdy po zamontowaniu odkrywamy drobne niedoskonałości wynikające nie z zaniedbania fotografa tylko nas samych. Wówczas wykonujemy syzyfową praceę ponownie ściągając ramki, w celu ich wyczyszczenia lub co gorsza odpuszczamy i ten drażniący widok potrafi zepsuć cały efekt końcowy.

post07

post03

post01

Koniecznie dajcie znać czy lubicie takie spersonalizowane pomysły DIY w swoich mieszkaniach. A jeżeli macie taka ścianę u siebie to prześlijcie zdjęcie z układem zdjęć. Ja z wyborem swojego miałam największy problem. Ostatecznie zdecydowałam się na rozbudowę skrzydeł posiadanego trzonu. W perspektywie lat planuję rozwinąć galerię zdjęć o prawe skrzydło.

ZOBACZ TAKŻE