DIY: Jak urządzić balkon na lato?

Nadchodzi ulubiony sezon w roku – czas odpoczywania na balkonach i tarasach. Jeżeli zastanawiasz się jak urządzić tę niewielką przestrzeń to z pewnością spodoba Ci się dzisiejszy odcinek. To z pozoru bardzo przeciętne miejsce, przez większą część roku pomijane i traktowane jako magazynek na wszystko, w sezonie letnim zmienia się w azyl spokoju, raj do którego pragniesz wracać po pracy, a w czasie wolnym organizować tam wieczorki ze znajomymi. Jak urządzić miejsce letniego odpoczynku?

 

 

Poznaj 5 trików ułatwiających urządzenie balkonu.

 

SOFA DIY 


Ręczna robota to coś, co najsilniej oddziałuje na umysł i uwalnia od natłoku myśli. Zajęcie czymś rąk powoduje, że głowa przestaje stale analizować coś, co było bądź zastanawiać się nad tym, co będzie. Dodatkowo poczucie, że wykonaliśmy to samodzielnie – własnymi rękami sprawia, że jeszcze bardziej pragniemy się tym cieszyć. Tym bardziej, gdy realizacja okazała się nawet dla nas samych zaskakującym sukcesem. Zatem jak samodzielnie wykonać sofę z drewnianych palet?

Gdzie najlepiej zdobyć palety?

Od kilku sezon niesłabnący trend na meble z palet spowodował, że stały się one towarem bardzo pożądanym, co analogicznie przełożyło się na ich dostępność oraz cenę. Przestały być niemile widzianym elementem  posklepowych czy przestawianym popychadłem nieopodal kontenerów ze śmieciami. Dziś najszybciej znajdziemy je na skupie/sprzedaży palet w cenie 30 zł/szt euro paleta – stan bardzo dobry, oceniany przez pracownika jako” idealne na meble”. 25 zł/ sztuka euro w nieco gorszym stanie (drobne uszkodzenia, otarcia, nierówne deski) oraz 20 zł/szt – nie euro paleta.


Zobacz również:
Mój salon w szarościach

 

Przygotowanie pod malowanie.

Do wykonania sofy dwuosobowej ze zdjęcia potrzebne są trzy palety, które najpierw ścieramy drobnoziarnistym papierem ściernym, do uzyskania gładkiej powierzchni. Tutaj świetnie sprawdza się gąbki ze ścierniwem. Jest znacznie poręczniejsza i wygodniejsza w użyciu.  Oczywiście jeżeli jesteście w posiadaniu mechanicznej szlifiarki to nie wahajcie się jej użyć! Przygotowanie 3 palet do malowania dwum osobom zajmuje ok. 1,5-2 godziny. Następnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni  palety wilgotną szmatką.

Jak zaimpregnować sofę?

Rynek produktów do ochrony i dekoracji drewna znacznie się rozwinął. Przez co ciężko nam konsumentom dokonać właściwego wyrobu zgodnego z potrzebami. W sklepach znajdziemy całą masę środków do ochrony i dekoracji drewnianych mebli ogrodowych – od olejów, przez Lakierobejce, impregnaty czy Lazurę. Ja wybrałam tę ostatnią ze względu na szybkoschnącą obietnicę producenta na opakowaniu oraz dostępność kolorów. Dodatkowo końcowy efekt Lazury to powłoka o subtelnym, satynowym połysku, natomiast Lakierobejca daje powłokę o mocnym i wyrazistym połysku. Lakierobejca tworzy grubą  i elastyczną powłokę ochronną, z kolei Lazura działa nie tylko od zewnątrz, tworząc trwałą powłokę ochronną, ale wnika w drewno zabezpieczając je od wewnątrz. Lazurę kupiłam tutaj i na palety nałożyłam potrójną warstwę. Malowałam w odstępach 3 godzin. Wykorzystałam dwa pojemniki lazury.

Montaż.

Po wyschnięciu ostatniej warstwy czas nałożyć dwie palety na siebie. To one będą tworzyć siedzisko zbite od tył z oparciem, które tworzy trzecia paleta ustawiona w poziomie na jednym z boków. Takie połączenie, za pomocą gwoździ pierścieniowych ustabilizuje całość.

ŚWIATŁO


Balkony i tarasy cieszą się największą popularnością o wschodzie i zachodzie słońca. Łapiąc te najpiękniejsze moment dnia odpoczywamy i cieszymy się efektem tzw. przygaszone światła. Oryginalne i stylowe lampiony, latarki, tace ze wieczkami co co czego nie powinno zabraknąć w letniej aranżacji balkonu. Śmiało sięgajmy po różnorodne ich wersje. Tarasy i balkony to bardzo klimatyczne przestrzenie naszych mieszkań i domów, które nie wymagają od nas symetrii i perfekcjonizmu.


Zobacz również:
Jakie ozdoby wykonasz w 15 minut?

 

PRZYTULNOŚĆ


To najczęściej nasze pierwsze skojarzenie i myśl związana z planami wobec balkonów i tarasów na lato. Chcę by było przytulnie! Efekt ten możemy osiągnąć dzięki dużej ilości rzuconych na ławę koców, o różnej grubości i splocie. Poduchy to kolejny element wpływający na błogość tego miejsca. Tutaj również rządzi pełna dowolność, freestyle można śmiało popuścić wodze fantazji. Nie może również zabraknąć miejsca na ulubioną prasę czy książkę, właśnie do tego służyć nam mają naturalnie powstałe półki pod sofą z palet. To miejsce, w którym chciałoby się ukryć jak największą ilość naszych ulubieńców. Zatem nie zapomnij zabrać ze sobą na balkon ulubiony świecznik, kubek z herbatą czy schować na półeczce sofy czekoladę, do której masz słabość.

ESTETYKA


Akcesoria ogrodowe i balkonowe zużywają się najszybciej, ze względu na trudne warunki zewnętrzne bądź brak właściwej pielęgnacji poza sezonem. Takie elementy jak osłona balkonowa z bambusa czy wikliny, które przez cały rok narażone są na częste i drastyczne zmiany warunków atmosferycznych wymagają wymiany praktycznie co sezon. Walory estetyczne mają ogromne znaczenie i wpływ na nasze samopoczucie. Przebywając na balkonie mamy ochotę przede wszystkim poleniuchować, równocześnie chcemy odpoczywać w miejscu, które zaspokaja również nasze potrzeby estetyczne.

PIELĘGNACJA


 Gdy już stworzymy to idealne miejsce do letniego odpoczynku i dodatkowo część akcesoriów przygotujemy samodzielnie użyciem i po ostatnim poddajmy nasze drewniane meble pielęgnacji. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na skuteczne zabezpieczenie drewna przed wchłanianiem, ochroną koloru przed słońcem oraz nabłyszczeniem pozostawiającym ochronną warstwę na meblach odporną na zabrudzeniami. Warto również uważać na preparaty typu mleczka, które potrafią pozostawić białe smugi i zacieki na meblach trudne do usunięcia, tym bardziej gdy wejdą w reakcje ze słońcem. Ja sięgam zawsze po sprawdzony preparat, który kupuję tutaj Jego dodatkową zaleta oprócz powyższych jest zapach, który utrzymuje się nie tylko podczas czyszczenia, ale również pozostaje znacznie dłużej na meblach. Dla wzmocnienia walory zapachowego sięgam jeszcze po ten preparat, który z kolei stosuję do poduch i koców. Niejednokrotnie pozostawione na noc na zewnątrz potrafią nabrać nie przyjemnego zapachu. O stosowanych w moim mieszkaniu kosmetykach do pielęgnacji wnętrz pisałam już tutaj

KOSZT


3 palety: 90 zł
Lazura (2 pojemniki): 40 zł
Narzędzie (papier ścierny, gąbka, gwoździe, pędzel): ok. 20 zł
Biała latarka: 29 zł kupiona tutaj
Osłona na balkon: 50 zł tutaj

ŁĄCZNIE: 230 zł za nową aranżację balkonu.Pozostałe dodatki już posiadałam. Dla porównania cena za samą, gotową sofę z drewnianych palet 280 zł (tutaj)

Koniecznie napiszcie w komentarzach
jakie zmiany planujecie na swoich balkonach.

ZOBACZ TAKŻE