Mata do zabawy, za co uwielbia ją Zuzinka?

Przygotowując się do macierzyństwa nie wiedziałam, które zabawki okażą się przydatne od pierwszych dni życia,
a z zakupem których warto zaczekać. Dziś mądrzejsza o 3-miesięczne doświadczenie chcę podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie maty do zabawy dla dziecka 0+?

Zabawka, która rozwija się razem z maleństwem

Zanim w domu pojawiła się mata do zabawy obserwowałam zachowanie i reakcję Zuzi na maty, na których miała okazję bawić się wcześniej – u swoich kuzynów i to była cenna lekcja! Finalny wybór maty okazał się strzałem
w dziesiątkę, który długo posłuży, bo rozwija się razem z maleństwem oraz zredukuje wyprawkowe wydatki. Jakie? Zamiast oddzielnego kupowania kilku zabawek: maty, baby gym oraz kojca*, a tym samym potrojenia wydatku zdecydowałam się na wielofunkcyjną matę do zabawy 3w1 marki Canpol babies. Ten wybór okazał się cennym elementem wyprawki. Wielofunkcyjna mata od pierwszych dni życia (0+) towarzyszyła Zuzi jako miękka i gruba „poducha”, na której lubiła zasypiać. Dodatkowe, odpinane zabawki na pałąkach oraz lusterko od 2+ zaczęły wzbudzać zainteresowanie i pomagają rozwijać koordynację oko-ręka. A już za chwilę przydana okaże się ostatnia funkcja kojca*, jak tylko Zuzia ruszy z fikołkami na boki. Z każdym kolejnym etapem rozwoju dokładam Zuzi kolejne elementy, które sprawiają, że mata cały czas ewoluuje i jest dla niej atrakcyjna.

*Bardzo nie lubię tej nazwy. Chodzi o stworzenie pewnego rodzaju ograniczników dla Zuzinki, która cały czas próbuje swoich sił, w momentach, w których na nią nie patrzę. 

Ulubione kolory dzieci 0+

Warto odłożyć na bok własne preferencje kolorystyczne oraz dopasowanie do płci czy pokoju dziecka. Dlaczego? Dlatego, że noworodki i niemowlaki nie rozróżniają kolorów, dodatkowo ostrość ich widzenia zaledwie raczkuje. Aby wzbudzić zainteresowanie Zuzinki wybrałam matę w kolorystyce, którą takie maluchy dostrzegają – kontrastowym zestawieniu bieli i czerni. Warto wiedzieć, że od 1+ maluszki zaczynają dostrzegać jaskrawą czerwień, 2+ widzą czerwień i zieleń, przy 4+ żółty, a 5+ niebieski,  pod warunkiem że są to jaskrawe odcienie.

       

Miękka i przyjemna poducha

Chciałam mieć możliwość korzystania z maty na różnych powierzchniach – także twardych i chłodnych. Sensoryczna mata Canpol babies to wielka, bawełniana „poducha” – sama miałabym ochotę się na takiej położyć. Wypełniona warstwą ociepliny idealnie izoluje dziecko od podłogi. Przemierzając ją wzdłuż i szerz Zuzia może poczuć pod rączkami jak przyjemnie zmienia się struktura i pobudza zmysł dotyku. Jej grubość i miękkość sprawia, że bezpiecznie bawi się na podłodze, kanapie, płytkach czy panelach.

Zobacz również: Ciekawe i przydatne gadżety dla Przyszłych Mam

 

Odczepiane zabawki

Najpierw tylko na nie patrzyła, potem próbowała po nie sięgnąć, a chwilę pózniej miała je już w rękach. Dzięki łatwemu montowaniu jakim są rzepy oraz atrakcyjnie umieszczone grzechoczące i szeleszczące elementów na macie Zuzia ma poczucie sprawczości. Dotyka, uruchamia i cieszy się każdym napotkanym elementem. Dodatkowo łatwy demontaż zabawek wpływa na atrakcyjność maty, której wygląd w łatwy sposób można zmieniać.

Lusterko

Zuzia je uwielbia! Przekonałam się o tym podczas wspólnych spacerów po mieszkaniu, w którym mamy sporo luster. Wirtualny spacer po mieszkaniu możecie obejrzeć tutaj Każde własne odbicie wprawiało ją początkowo
w zdziwienie, które przeradzało się w uśmiech i chęć dotknięcia, poznania. Mata wyposażona jest w lusterko sporych rozmiarów, dzięki czemu nie umyka uwadze dziecka. Jego dodatkową zaletą jest możliwość łatwego – na rzepach – odpięcia i przemieszczenia tak, aby w zależności od wieku, etapu rozwoju czy miejsca zabawy Zuzia miała możliwość się w nim przejrzeć.

       

Ulubione dźwięki malucha

Grzechotka, szelest, kołysanka… Mata ma na wyposażeniu cały arsenał dźwięków, które Zuzia może uruchomić samodzielnie. Najciekawszym rozwiązaniem jest przycisk na macie uruchamiający kołysankę – to dziecinnie proste! Pierwsze uruchomienia zaskoczyło samą zainteresowaną, która włączyła melodię piętą podczas opuszczania nóg w dół.

JESTEM CIEKAWA, JAK U CIEBIE SPRAWDZ(IŁ)A SIĘ MATA DO ZABAWY?

ZOBACZ TAKŻE