Bursztynowy przepis na spokój mamy i dziecka – jak to działa? Nasze odczucia.

O sile tego małego kamyka dawno temu przeczytałam u What Anna Wears. Wtedy nie wiedziałam, że już niebawem wrócę do wpisu Ani i przyjdzie mi się zmierzyć z tematem niepokoju u niemowlaków, niepsrzespanych nocy i zmęczenia. Dziś o tym dlaczego zdecydowałyśmy się na bursztynowe naszyjniki i nie tylko! Czy to był przydatny zakup?

bursztyn na ząbkowanie

Naturalny sposób na radzenia sobie z niepokojem

W radzeniu sobie z dolegliwościami u Zuzi, jak pewnie większość rodziców w pierwszej kolejności sięgam po domowe i naturalne sposoby. Z samym bólem, opuchniętymi dziąsłami czy przebijającymi się zębami na razie jeszcze nie miałam do czynienia, dlatego w tym momencie pominę ten aspekt. Z pewnością za jakiś czas wrócę z jego aktualizacją. Dobrze jest nam jednak znany wieczorny niepokój, podrażnienie czy trudności
z zasypianiem. Z tego powodu zaczęłam szukać naturalnego sposobu na rozluźnienie, ukojenia i spokojniejszy sen. Przeczytałam kilka wpisów i artykułów, z których wynikało, że takie właściwości ma kwas bursztynowy – naturalnie wydzielający się z bursztynowej biżuterii. Jak dokładnie to działa? Naszyjnik noszony pod ubraniem ociera się o skórę i wydziela naturalny kwas bursztynowy. Przykładowo bursztyn bałtycki, z którego wykonane są naszyjniki ze zdjęcia zawiera pomiędzy 3-8% kwasu bursztynowego.

Zestaw na dzień i na noc

Niepokój i rozdrażnienie zawsze pojawiają się wieczorem, i czasem potrafią trwać do późnych godzin nocnych. Zatem z góry wiedziałam, że bursztynowego wsparcia będziemy potrzebować głównie w noc. Jednak perspektywa pozostawienia naszyjnika na szyi Zuzi w nocy początkowo wydawała mi się zbyt kosztowna (kosztem mojego spokojnego snu). Dlatego na początek zdecydowanie polecam zaopatrzyć się
w  zestaw naszyjnik + bransoletka dla dziecka
. Nasz zestaw to bursztynowy zestaw RAINBOW – BASIC od BabyGem. Uważam, że taki zestaw to też świetny pomysł na prezent z okazji narodzin, chrztu, a nawet roczku.

Od początku chciałam stosować biżuterię codziennie, nie tylko doraźnie – na noc. Na dzień zakładam Zuzi naszyjnik, a w nocy używam bransoletki, którą zakładam na nóżkę i chowam pod śpiochami. Jakie kryteria powinien spełniać taki zestaw, aby faktycznie  wydzielał sie kwas bursztynowy? Każdy bursztynowy zestaw powinien być certyfikowany, a na dowód tego marka powinna dołączać certyfikat do każdego zamówienia. Jak wygląda taki certyfikat? Przykładowe zamieszczam poniżej. Taki certyfikat powietrdza autentyczność burszynu. To bardzo ważne w czasach rozprzestrzeniania się podróbek na dużą skalę, o czym poinformowały mnie dziewczyny prowadzące swoje marki z bursztynową biżuterią od kilku lat.

Bardziej jednak niż wygląd takiego certyfikatu, bo on w zależności od języka marki może się różnić istotne jest członkostwo dostawcy/producenta bursztynu w Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. Jak to sprawdzić? Każdy dostawca posiada swój indywidualny nr certyfikatu, którym się posługuje i udostępnia markom sprzedającym już gotowy produkt. Marka z kolei ma obowiązek przedłożyć go na prośbę klienta. Certyfikat dostawcy dla marki z wiadomych względów (konkurencja nie śpi) jest objęty tajemnicą handlową, dlatego marki nie podają go do wiadomości publicznej.

naszyjnik i bransoletka bursztynowe dla dzieci       bursztynowe naszyjniki dla niemowlaków

bursztynowa bransoletka dla niemowlaka

Nie tylko dla dzieci

Gorsze samopoczucie Zuzi udziela się również mi, choć głównie dopada w czasie dnia – w okolicy godzin popołudniowych. Brak sił i poczucie niemocy przyprawia mnie o ból głowy i paraliżuje w opiece nad nią. Wiedziałam, że muszę coś z tym zrobić. Wtedy siostra powiedziała mi o pozytywnym wpływie kwasu bursztynowego na stany chorobowe (w tym problemy z tarczycą), stres czy bóle migrenowe. Jak jest faktycznie? Na pewno czuję większy spokój, częściej udaje mi się urwać coś dla siebie przy okazji popołudniowej drzemki Zuzinki. Kiedyś to było niemożliwe. W momencie, w który Zuzia zasypiała biegałam jak nakręcona z myślami jak w kołowrotku. Zaczęłam odczuwać łatwość w zasypianiu i w odpuszczaniu pewnych spraw. Nie wiem czy to moja wewnętrzna dojrzałość czy zasługa kwasu bursztynowego – pewnie miks. Gdy jestem spokojniejsza i wypoczęta mam wrażenie, że i Zuzi się to udziela – czuje większe ukojenie w moich ramionach, a czas wieczornego niepokoju skraca się.

zestaw bursztynowej biżuterii dla mamy i córki

W komplecie dla mamy i dziecka

Gdy już wiedziałam, że wsparcia potrzebujemy obydwie znalazłam dla nas zestaw Mama + Dziecko Miód 45 cm od Amber Baby. Mam słabość do takich samych akcentów dla mamy i dziecka, dlatego uważam, że taki zestaw to doskonałym pomysł na prezent dla świeżo upieczonej mamy i malucha. Jego dodatkową zaletą jest piękne opakowanie, które aż prosi by kogoś nim obdarować. Już nawet wiem do kogo niebawem trafi taki śliczny podarunek. Bogatsza o doświadczenie w używaniu bursztynowej biżuterii, dziś nie bałabym się już położyć Zuzi spać w naszyjniku. Dlaczego? Każdy bursztynek oddzielony jest supełkiem, dzięki czemu struktura naszyjnika jest wzmocniona. Taki sam mechanizm stosowany jest przy bransoletkach. Jeżeli chodzi o twardość bursztynu w skali Mohsa to jest ona na poziomie 2-2,5. Dla porównania: gips -2, diament -8. W przypadku mechanicznych uszkodzeń może się ukruszyć.

bursztyn na niespokojny sen       bursztynowe naszyjniki dla dzieci

Czy to produkt bezpieczny dla niemowlaka?

Opinie znajomych oraz rekomendacje osób, którym ufamy z pewnością powinny pomóc w podjęciu decyzji oraz ułatwić zakup bezpiecznego i dobrego jakościowo produktu. Osobiście mam sprawdzone dwie marki – BabyGem oraz Amber Baby, które szczerze mogę polecić z dwóch powodów. Po pierwsze doskonała obróbki kamienia. Każdy bursztyn jest zaokrągłony, miły w dotyku, starannie przygotowany do potrzeb skóry malucha. Nawet w wersji z nieregularnymi kształtami kamieni, na którą się zdecydowałam ze względu na skojarzenia z kawałkami bursztynu, które przy odrobinie szczęścia można znaleźć na plaży. Po drugie obie marki do produkcji naszyjników wykorzystują bursztyn bałtycki ze źródła o wiadomym pochodzeniu – potwierdzonym w Krajowej Izbie Gospodarczej Bursztynu.

 

Ciekawa jestem Waszych odczuć związanych
z noszeniem
bursztynowej biżuterii?

ZOBACZ TAKŻE