5 kuchennych składników, dzięki którym odświeżysz garderobę

Soda oczyszczona, folia aluminiowa, cytryna czy woda utleniona znajdziemy je w każdym domu!
W przeciwieństwie do wielu specjalistycznych preparatów, których brakuje zawsze wtedy, gdy ich potrzebujemy. Przekonałam się o tym ostatnio pakując się  na weekendowy wyjazd. Marne lato w tym roku sprawiło, że zaczęłam wyciągać jesienne swetry i botki znacznie wcześniej. Ku mojemu zaskoczeniu na jednym z moich ulubionych swetrów pozostały widoczne plamy poprzedniego sezonu. Załamana sweter spisałabym na starty, gdyby nie…

Poznajcie 5 kuchennych składników, których używam w swojej garderobie.

Woda utleniona na plamy.

To właśnie woda utleniona w połączeniu z sodą oczyszczoną stanowi antidotum na nieprzejednane plamy na białych ubraniach.  Moczenie tkaniny w tej wybuchowej mieszance pozwoliło mi cieszyć się ulubionym swetrem podczas weekendowych, chłodnych wieczorów. Przepis na sukces jest bardzo prosty! Widoczne plamy posyp bezpośrednio odrobiną sody oczyszczonej, następnie zalej je wodą utlenioną. Odstaw na około 30 minut, po upływie tego czasu warto jeszcze delikatnie kilka razy potrzeć tkaninę, a następnie wyprać w pralce. Plama schodzi po pierwszym praniu. Dziś już nawet nie pamiętam genezy powstania plamy, zatem uznaję, że zadziała na każdy rodzaj!

 

Folia aluminiowa do prasowania.

Trik z folią aluminiową to mój sposób na usprawnienie wielogodzinnego prasowania. O tym sposobie szerzej pisałam już tutaj

 

Soda oczyszczona na nieprzyjemny zapach.

Przykry zapach wydobywający się z butów po całym dniu pracy to coś, co często paralizuje i ogranicza. Jak zniwelować go raz na zawsze? Nieprzyjemnego zapachu z przepoconych bądź zawilgoconych butów można pozbyć się przy użyciu kuchennej sody oczyszczonej!
Wystarczy wsypać około pół torebki sody oczyszczonej do butów i pozostawić na noc. Rano sodę dokładnie wytrzepać, a po brzydkim zapachu nie powinno już być śladu! W razie konieczności warto ten proces powtórzyć.

 

 

Sok z cytryny dodany do proszku. 

To naturalny booster wzmacniający działanie proszku do prania. Sok z cytryny może nadać praniu naprawdę nowej jakości, szczególnie białemu! Wystarczy odrobina dodana do proszku do prania, aby zapach świeżości utrzymywał się na dłużej, a proszek skuteczniej usuwał plamy oraz utrwalał kolor rzeczy. Już 2 łyżeczki soku
z cytryny wzmacnia działanie proszku, a białym rzeczom ułatwia pozbycia się szarego czy  żółtego nalotu.

 

Surowa cebula do skórzanych butów.

To jeden z najgorszych koszmarów zimą! Nieestetyczny, wręcz irytujący nalot na skórzanych butach po śniegu
i soli! Jak skutecznie się go pozbyć z zimowych butów? W kuchni znajdziemy, aż 2 składniki, które pomogą w tym zadaniu. Ślady po śniegu i soli ze skórzanych butów usuniemy nacierając je sokiem z cytryny lub surową cebulą.

5 powyższych, domowych sposobów bez narażania na dodatkowe koszty i nerwy pozwolą odświeżyć rzeczy
w szafie, które niejednokrotnie spisaliśmy na starty. Nim popędzimy do sklepu po odplamiacz, odświeżać czy nowe żelazko warto skorzystać z tradycyjnych sposobów radzenia sobie z przykrymi z pozoru problemami w garderobie. Wiele innych wskazówek znajdziecie w internecie, a gdy go zabraknie warto wtedy zapytać o radę mamę bądź babcię.

 

Ciekawa jestem, który ze sposobów się Wam przyda? Macie swoje sprawdzone, domowe sposoby na odświeżenie garderoby? Korzystacie z tradycyjnych sposobów na porządki w garderobie czy wybieracie produkty sklepowe? 

 

ZOBACZ TAKŻE