5 trików, dzięki którym sprzedasz zalegające rzeczy

Jedni robią to dla pieniędzy, innych motywuje porządek i przestrzeń w mieszkaniu. Ja należę do tej drugiej grupy, a w swoim domu zyskałam ostatnio tytuł “Królowa OLX’a”. Prawdopodobnie przyczyny należy szukać w przeprowadzce do znacznie mniejszego mieszkania. Z pewnością wymusiło to na mnie konieczność pozbycia się ulubionego stołu z krzesłami, zbyt dużego krzesła obrotowego, lustra wolnostojącego, 3-metrowych zasłon oraz manekina. Dla wszystkich wymienionych przedmiotów udało mi się znaleźć nowych właścicieli w zaledwie tydzień. Jak to możliwe? Gdy Ty zastanawiasz się jak błyskawicznie sprzedać zalegające w mieszkaniu rzeczy, ja przygotowałam 5 trików na znacznie szybszą i efektywniejszą sprzedaż niepotrzebnych w mieszkaniu przedmiotów.

wyprzedaz%cc%87-szafy

Ogłoszenie to forma rozmowy

A więc szanuj swojego rozmówcę. Jeżeli nie masz na nią czasu, a ogłoszenie dodajesz dosłownie na kolanie, to już dziś ten czas możesz uznać za zmarnowany. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, a kilka lakonicznych zdań pozbawionych interpunkcji oraz ortografii nie jest dobrym sposobem na skuteczną sprzedaż. Jeżeli z daną rzeczą wiąże się konkretna historia np. “sprzedaję, bo przeprowadzam się do mniejszego mieszkania“ to koniecznie napisz to w ogłoszeniu. Takie jedno zdanie może znacznie podnieść Twoją wiarygodność oraz szczerość intencji.

“Chętnie sprzedam, ale nie mam czasu wystawić.”

To oznacza, że masz albo tak duży dom, który pomieści dosłownie wszystko lub po prostu jesteś leniem. Każdy kąt naszego życia i mieszkania wymaga co jakiś czas zrewidowania, reorganizacji czy po prostu porządku. Moment ten może okazać się doskonałym na odkurzenie kartonu z napisem “kiedyś to sprzedam”. Uwierz mi, jako Królowej olx’a, że wcale nie jest to czasochłonne. Po prostu zaplanuj to. Zbierz wszystkie rzeczy w jedno miejsce, poświęć jedno popołudnie zorganizuj mini sesję, a następnie stwórz uniwersalny opis, który modyfikować będziesz tylko ze względu na nazwy i parametry.

Zdjęcia

– najlepiej całej aranżacji. Jeżeli sprzedajesz stół z krzesłami to zrób mu zdjęcie na ścianie z oknem, na którym wiszą zasłony, które również chcesz sprzedać. Może to doprowadzić do tzw. sprzedaży komplementarnej. Śmiało stosuj znane i sprawdzone zasady home staging. To pozwala znacznie przyspieszyć proces sprzedaży – ktoś pokochać może nie tylko Twój “stary” mebel, ale również gust i styl.


Zobacz również:
Jakie rzeczy warto przerobić u krawcowej?

img_20161109_141521_943

 

Opis 

Podaj wszystkie parametry. Jeżeli chcesz pozbyć się nieużywanych rzeczy pamiętaj, że musisz zyskać przewagę nad stacjonarnymi sklepami. Niech będzie nią precyzja. Skoro kupujący nie może dotknąć ani przymierzyć, to spraw by doskonale mógł go sobie zwizualizować. Im bardziej będziesz precyzyjny np. rodzaj materiału płaszcza – 45% wełna 55% poliester, tym sprawniej znaleźć możesz nowego właściciela. Pamiętaj, że jednych urzeka kolor, kształt czy funkcjonalność, a inni mają słabość do jakości czy składu na metce. Jeżeli właśnie to jest atutem sprzedawanej rzeczy, nie zapomnij o tym wspomnieć w ogłoszeniu. Tutaj sprawdzisz dlaczego skład materiału jest istotny.

Linkuj

Jeżeli tylko sprzedawany produkt jest nadal w ofercie sklepu, to podlinkuj do niego. Pokaż, że masz atrakcyjniejszą cenę za ten sam produkt. Ta informacja również pozwoli adekwatnie dopasować cenę do stanu i wyglądu. Dzięki temu ogłoszenie zyska na autentyczności oraz profesjonalizmie. Z pewnością Twój portfel również za to podziękuje.

Jeżeli zastosujesz wszystkie powyższe triki, możesz śmiało oczekiwać takiego samego szacunku od kupującego. Nie daj się sprowokować zaczepkami typu “tańsze kupię w sklepie” czy wywieść na drugi koniec miasta, a potem szukać wiatru w polu. Jesteś sprzedawcą, zatem Ty ustalasz warunki sprzedaży. Niech miejscem spotkania będzie najbliższa okolica, tak aby sam fakt sprzedaży nie utrudniał codziennego funkcjonowania czy oznaczał bezczynne oczekiwanie na kupującego. Niech to będzie dosłownie moment oderwania od obowiązków.  


Zobacz również:
6 rad, których nie usłyszysz od stylisty

Statystycznie i z doświadczenia przekonałam się, że najszybszą zbywalność mają elementy wyposażenia mieszkań. Często można uzyskać zwrot nawet do 80% wydanej ceny. Największą trudność w sprzedaży oraz najniższy procent zwrotu wydanej na zakup kwoty stanowią ubrania. Nie oczekuj horrendalnych kwot za “prawie nową sukienkę” czy “dwa razy założoną bluzkę”. Raczej pogódź się, że za 2-3 sprzedane rzeczy będziesz mogła kupić jedną nową. W końcu nie chcesz na tym zarabiać, prawda? Twoim celem jest przewietrzyć szafę, “zrotować” ubrania czy kupić sobie coś nowego?


Jaki jest Twój sposób na zwiększenie efektywności i skrócenie czasu sprzedaży

na  platformach typu olx, allegro, gumtree?
Koniecznie zdradź nam swoje triki.

Rzuć okiem do mojej galerii i zobacz jak ja to robię.

ZOBACZ TAKŻE