Jak przygotować się do technicznego odbioru mieszkania? + nasz remontowy system oszczędnościowy

Proste kąty, równe ściany, wylewka i gipsowe tynki – doskonale wiemy, o co chodzi, ale nie koniecznie musimy wiedzieć jak prawidłowo powinny być wykonane. Techniczny odbiór mieszkania to jeden z etapów, o którym często zapominamy. Pozorny spokój, który następuje po uzyskaniu kredytu oraz dopełnieniu formalności z deweloperem potrafi uśpić naszą czujność. Dodatkowo osłabia ją pozorny czas, który dają terminy zapisane w umowie przedwstępnej sprzedaży. Zatem kiedy i jak warto przygotować się do odbioru technicznego mieszkania?

Pomocy! Gdzie jej szukać?

Możliwości jest kilka. Najprostsze z nich to samodzielny odbiór mieszkania. Aczkowiek w tym przypadku warto posiadać już wiedzę popartą doświadczeniem lub osobę, na której planujemy polegać. Pomocnym „ekspertem” mogą okazać się poradniki na YouTube np. taki. My w tej kwestii postawiliśmy na trzecią z opcji – specjalistę!

Jakie są zalety korzystania z usług firm specjalizujących się w odbiorach?

Sami od kilku lat jesteśmy specjalistami w ściśle określonych dziedzinach. To właśnie w dyskusjach związanych z naszymi branżami lubimy brać udział, dzielić się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Nie zabieramy głosu w tematach, na których się po prostu nie znamy. Tak właśnie jest z budowlanką! Decydując się na odbiór techniczny z fachowcem otwieraliśmy mieszkanie po raz pierwszy z wewnętrznym spokojem i uśmiechem na twarzy. To on był naszym przewodnikiem! Jasno określił punkty, które będziemy weryfikować oraz krok po kroku przeprowadził nas przez ten proces, obszernie odpowiadając na każde nasze pytanie. Wspierał swoim doświadczeniem w rozmowach ze specjalistami po stronie dewelopera, dzięki czemu całe spotkanie przebiegło sprawnie i merytorycznie.

Z reguły największą wadą korzystania z pomocy specjalisty jest jego cena, ale nie w tym wypadku! Kwota usługi oscyluje wokół 300-370 złotych w Krakowie. W stosunku do kwoty poniesionej za zakup mieszkania wydaje się bardzo atrakcyjnym kosztem za odpowiedzialność i ciężar, który z nas ściąga.

O planowanym terminie odbioru technicznego mieszkania informuje deweloper. Otrzymanie tej informacji to doskonały moment na kontakt z wybraną wcześniej firmą specjalizującą się w odbiorach mieszkań i ustalenie terminu. Dla nas oczywistym stał się wybór tej firmy, której dodatkową zaletą była wcześniejsza znajomość innych inwestycji naszego dewelopera.

Usterki a czas reakcja dewelopera!

W sporządzaniu protokołu odbioru oraz stosowaniu branżowej nomenklatury również mogliśmy liczyć na pomoc naszego specjalisty. Na ustosunkowanie się do wymienionych usterek deweloper ma 14 dni*. Po ich upływie kolejnych 30 dni* na ich naprawę, po których kolejny raz spotykamy się na odbiór techniczny. Czy istnieje możliwości skrócenia tego czasu?

*Opisane terminy są indywidualnymi ustaleniami dewelopera. Wymienione wyżej dotyczą tego dewelopera.

Czy odbiór techniczny równoznaczny jest z przekazaniem kluczy do mieszkania?

Myślę, że wszystkim oczekującym na swoje pierwsze mieszkanie zależy na szybkiej przeprowadzce. Tylko jak przyśpieszyć terminy niezależne od nas? Przede wszystkim rozmową i negocjacjami. Rozmową z przedstawicielami dewelopera, aby prace naprawcze odbywały się równolegle z naszymi remontowymi oraz negocjacjami z kierownikami odpowiedzialnymi za poszczególne usterki w mieszkaniu. W zespole naszego dewelopera inny podwykonawca odpowiada za tynki, drzwi antywłamaniowe czy okna. Warto dopytywać o możliwość bezpośredniego kontaktu, co z pewnością skróci czas oczekiwania na pierwszy ruch z ich strony. Po krótkiej rozmowie można się przekonać, że każdej ze stron zależy na czasie oraz sprawnym porozumieniu. Zgoda na prace równoległe wiążą się z przekazaniem deweloperowi jednego z kompletów kluczy. Dzięki takiemu obrotowi sprawy w dniu przekazania protokołu odbioru technicznego otrzymaliśmy klucze do naszego mieszkania.

Kiedy jest dobry moment na pierwsze remontowe zakupy?

Zakup materiałów, mebli i akcesoriów do wnętrz wstrzymywaliśmy maksymalnie ze względu na brak powierzchni do ich przechowywania. Osobiście te ostatnie lubię chomikować już od samego początku. To właśnie wtedy same wpadają mi w ręce! Dla nas bodźcem do pierwszych zakupów stał się odbiór techniczny mieszkania i przekazanie jeszcze tego samego dnia kluczy. Natychmiast przejrzeliśmy wszystkie gazetki sklepów budowlanych oraz z wyposażaniem wnętrz, a następnie zweryfikowaliśmy nasze wybory w najbliższych punktach sprzedaży. Co jednak ostudziło nasz zakupowy zapał?

       

Nasz remontowy system oszczędnościowy!

Zwroty cashback i darmowe dostawy to ważne pozycje w naszym domowym budżecie, o których szerzej pisałam tutaj Z systemu zwrotu części pieniędzy za zakupy korzystamy na co dzień – podczas zakupu ubrań, kosmetyków czy rezerwacji hoteli. Kilka tygodni regularnego zamawiania sprzętów AGD do kuchni, armatury do łazienki oraz mebli za pomocą portalu Tipli.pl i udało nam się zebrać całkiem sporą sumę, za którą możemy pozwolić sobie na nieplanowane zakupy jak np. takie stoliki nocne czy dodatki. A to wszystko za sprawą szybkiej i prostej rejestracji! Podaję swój adres e-mail oraz hasło i od razu przenosi mnie do zakupów. Dodatkowo rejestrując się za pomocą tego linka można otrzymać bonus 10 zł za pierwsze zakupy za min. 40 zł.

Ciekawa jestem Waszych remontowych trików!
Jak radziliście sobie ze sporymi wydatkami?

ZOBACZ TAKŻE