Jak urządzić małą łazienkę?

Pierwsza i podstawowa, najmniejsza, a taka ważna i czasochłonna. Mowa oczywiście o łazience! Jak stworzyć
w niej przestrzeń, gdy ma niecałe 5m2? Dziś z perspektywy czasu jednej rzeczy jestem pewna – łazienka to numer jeden na liście remontowych priorytetów. Można długo rozważać nad tapetą lub farbą w salonie, drzwiami pełnymi bądź z szybą, ale na łazienkę trzeba mieć pomysł w momencie przekroczenia progu mieszkania. Tylko skąd go wziąć?

Dziś zapraszam do mojej łazienki, w której zastosowałam kilka sposobów na optyczne powiększenie. Czy mi się to udało? Oceńcie sami!

Otwarta przestrzeń, jak ją stworzyć?

Przestrzeń to słowo, które przyświecało mojemu projektowi łazienki od pierwszego spojrzenia na plan mieszkania. Jak nie oszaleć zamykając za sobą drzwi? Zrezygnowałam z wanny, a nawet brodzika i hermetycznie zamykanej kabiny. To nie dla mnie! A przede wszystkim nie dla małej i ślepej łazienki. Kłucie betonu, nowa wylewka, odpowiednie spady, izolacja i płytki – dokładnie te same, co w pozostałej części łazienki. To sprawiło, że posadzka się wydłużyła, a razem z nią łazienkowa przestrzeń do przechowywania i ustawiania mebli. W miejscu, które zajmowałaby wanna lub ograniczył brodzik stanął drewniany kosz na bieliznę z home&you. Zamiast niedomykających się po czasie lub skrzypiących drzwiczek ścianka prysznicowa z 45 cm dostawką, która obraca się wokół własnej osi o 180 stopni. Gdy nie używam prysznica zyskuję swobodę i przestrzeń w poruszaniu się po łazience, a podczas kąpieli dostawka chroni przed rozchlapywaniem wody.

Wielkość ukryta w prostych rozwiązaniach!

W sumie to logiczne: „Less is more”! A jak wygląda to w praktyce? Doskonałym przykładem jest podstawa pod umywalki w mojej łazience. Długo zastanawialiśmy się nad najlepszym rozwiązaniem. Kombinowaliśmy, długo szukaliśmy kompromisu pomiędzy szafką na nóżkach, a wiszącymi szufladami, które nie sprawdziły się
w poprzednim, wynajmowanym mieszkaniu. Jedynym słusznym na tamten moment rozwiązaniem okazało się to najprostsze. Docięty na wymiar surowy, bukowy blat pokryty lakierem do powierzchni narażonych na kontakt
z wodą, z dokręcanymi metalowymi nóżkami! To miało być tymczasowe rozwiązanie wynikające z czasowego reżimu jaki sobie narzuciliśmy, ale z każdym dniem doceniam je coraz bardziej i kto wie może zostanie na dłużej…

         

Okno na przestrzeń!

Dobór odpowiedniego miejsca na duże, bezramowe lustro to połowa przestrzennego sukcesu w małej łazience. W swojej zamontowałam je  w rozmiarze 120x80cm od razu na wejściu. To pierwszy widok, który napotykają oczy. Takie rozwiązanie dodaje głębi i dubluje pomieszczenie, dzięki czemu z 5m2 robi się optyczne 10m2. Ten efekt pobudził mój apetyt na włączenie luster do innych pomieszczeń, które z kolei są długie i wąskie. Pytanie czy sposób ten sprawdzi się i tam? O tym będzie można przekonać się w kolejnym wpisie.

Wysokie i wąskie. Czyli jakich dekoracji potrzeba?

Moja łazienka jest najlepszym dowodem na to, że małe pomieszczenia wcale nie wymagają małych elementów dekoracyjnych. Czarna, loftowa latarka i drewniany kosz na bieliznę to największe rozmiary jakie udało mi się znaleźć w home&you. Elementy, na które postawiłam w łazience musiały spełniać tylko dwa warunki: być wysokie i wąskie. To spowodowało, że pomieszczenie zyskało na wysokości. Teraz naprawdę wydaje się nie mieć sufitu!

       

Na koniec zostawiłam coś najcenniejszego, o czym warto pamiętać podczas remontu. Gdy nie jestem pewna stawiam na bezinwazyjne rozwiązania. W ten właśnie sposób udało mi się znaleźć stojak na papier i szczotkę toaletową w home&you.

Ręczniki, lampion, pled na pralce, kosz na bieliznę oraz świece pochodzą ze sklepu home&you.

Nie byłabym sobą, gdybym nie włączyła w wystrój sezonowego akcentu. To zapach jesiennego deszczu ukryty w świecy Aroma Home Doroty Szelągowskiej. I tutaj można docenić małe! Zapach szybko rozchodzi się po łazience i towarzyszy moim wieczornym kąpielom.


Jestem ciekawa Waszych pomysłów na aranżację małej łazienki?
Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

Partnerem postu jest home&you.

ZOBACZ TAKŻE