Jak zorganizować aktywne wakacje w Polsce? Mazury+Bałtyk

Co roku ten sam plan – odpoczynek! Ucieczka od powtarzalności, rutyny i zmiana otoczenia. Mówi się, że prawdziwy urlop powinien trwać 3 tygodnie. W pierwszym przyzwyczajamy się do urlopu i odcinamy od pracy. Drugi poświęcamy na prawdziwy odpoczynek. A w trzecim przygotowujemy się do powrotu do pracy. W praktyce skracamy go do 2 tygodni, ale czy na pewno dobrze zaplanowanych i maksymalnie wykorzystanych?

Jak odpocząć w Polsce?

Góry, doliny, jeziora i morze wszystkie skarby natury mamy u siebie. Z każdym rokiem można obserwować jak doceniamy je coraz bardziej. Ta tendencja cieszy! Podziwiając zagraniczne krajobrazy i architekturę warto znać własne. Mocno utkwiły mi słowa młodej, polskiej aktorki, której niestety nie ma już z nami. Na pytanie, zadane jej na początku swojej kariery, co zrobiłaby gdyby miała dużo pieniędzy – odpowiedziała: Zaczęłabym podróżować. Ale zanim wyjechałabym za granicę chciałabym zwiedzić całą Polskę.

Jaki region Polski wybrać?

To pytanie często utrudnia podjęcie decyzji. Dzikie Bieszczady, a może malownicze Pieniny? Odpowiedź jest często bardzo prosta! Warto wybrać region i miejsce, w którym się jeszcze nie było. Można też powiązać urlop z od dawna planowanym wydarzeniem. W ten sposób ukształtowały się nasze tegoroczne plany urlopowe. Podlaskie wesele znajomych skłoniło nas do refleksji, aby właśnie na północy Polski spędzić upragniony urlop, tym bardziej, że jeszcze nigdy nie byliśmy na Mazurach.

Co robić na Mazurach?

Mazury to mekka naturalnych rezerwatów przyrody, które niekoniecznie musimy przemierzać na piechotę. My postanowiliśmy przekonać się o tym podczas spływu kajakowego. Wodny spacer rzeką Krutynia to jedno z najmilszych zaskoczeń, które skradło nasze serca! Przywracające spokój kolory, przywołujące wspomnienia zapachy oraz domowe przysmaki to wszystko zaserwował nam 4-godzinny spływ Krutyń-Ukta. Wypożyczalnię kajaków znaleźliśmy w Ukcie oddalonej kilka kilometrów od mazurskich Mikołajek. Stamtąd razem z kajakiem byliśmy transportowani na rzekę Krutynia, gdzie zaczyna się jedna z najpiękniejszych przygód z przyrodą. Trasa wypełniona jest naturalnymi przeszkodami z powalonych drzew,  które co roku zaskakują nawet stałych bywalców. Spokojny nurt rzeki pozwała osobom bez doświadczenia oraz rodzinom z dziećmi pokonać tę trasę w iście kołyszących i wyciszających ruchach wioseł kajaka. Jednym z ciekawych elementów trasy są „wodne bary” ze… wszystkim! Nas jednak urzekł pan serwujący na pomoście kawę i domowe rogaliki żony – swoją drogą przepyszne! Trasę 13 km pokonaliśmy w 3,5h z dwiema wizytami w wodnych barach. Z reguły ten wodny spacer pokonuje się w czasie od 2-4 godzin.

Gdzie warto zatrzymać się i zjeść na Mazurach?

MIKOŁAJKI

Wizytę w tym mieście warto rozpocząć od spaceru do portu z żaglówkami, następowanie wybrać jedną z opcji wodnej wyprawy po największym, polskim jeziorze Śniardwy – można to zrobić na kilka sposobów. Statkiem Wigry lub Kazimierz, motorówką bez konieczności posiadania uprawnień (ze sternikiem), rowerkiem wodnym, ale to może zająć dłuższą chwilę oraz skuterem wodnym. Naprawdę warto! Na kulinarny przystanek warto odejść kawałek od centrum do Gospodarstwa Rybackiego na świeżą tuszkę z pstrąga czy sandacza. Dodatkowo zaraz obok w ich firmowym sklepie może kupić kilka świeżych sztuk i samemu grillować. To skradło nasze zaufanie do tego miejsca.

MRĄGOWO

Miejsce, które kojarzy się z festiwalem muzyki country i kabaretami. To zresztą jedna z największych atrakcji tego miasta, ale nie tylko! Molo, wodne tramwaje, jezioro, źródełko miłości oraz amfiteatr, w którym odbywają się wcześniej wspominane imprezy to wszystko można zobaczyć idąc wzdłuż jednego deptaka, który zatacza koło wokół jeziora Czos. Na spacer śmiało można przeznaczyć jedno popołudnie, ponieważ jest wiele atrakcji, które z pewnością zatrzymają na chwilę. Jak na przykład ten magiczny zakątek, który na tafli wody pozwala delektować się widokiem jeziora Czos oraz mrągowskiego molo.

Nocleg

Czy jest takie miejsce, w którym czas płynie wolniej? To otoczone Jeziorem Inulec zielone pole namiotowe pana Andrzeja. W Zełwągach pod Mikołajkami postanowiliśmy spędzić kilka pierwszych nocy naszego mazurskiego urlopy. Do życia wystarczyły podstawowe sanitariaty, niewielki, ale przytulny namiot oraz 3 cudowne pomosty, na których serwowaliśmy sobie śniadanie.

Jak aktywnie spędzić czas nad Bałtykiem?

MINIGOLF

Każde miasto ma swoje atrakcje. A jakie atrakcje skrywa Krynica Morska? To najmniejsze miasto w Polsce może poszczycić się Ogólnopolskim Turniejem w Minigolfie. W tej grze nie da się z góry założyć zwycięzcy, nawet jeżeli ktoś wcześniej grał w klasycznego golfa. Kobieca delikatność i precyzja mogą być bardzo przydatne, a z pozoru bezsensowne wrzutki do dołka mogą okazać się naprawdę dobrą zabawą!

PARK LINOWY

W Krakowie praktycznie sąsiadujemy z jednym parkiem linowym, aczkolwiek zawsze brakowało czasu, aby się tam wybrać. Wakacje okazały się idealnym momentem! Trafiliśmy na wspaniałego instruktora, który zachęcił nas, aby podczas pierwszej wizyty przed podjęciem decyzji o wyborze trasy przejść ją piechotą. To sprowadziło nasz entuzjazm na ziemię i pomogło podjąć słuszną decyzję – zupełnie inną niż ta, z którą przyszyliśmy. Dzięki tej przygodzie przesunęliśmy swoje granice paraliżującego strachu i lęku, które już na samym początku chciały ściągnąć w dół i doprowadzić do rezygnacji. Po przejściu całej trasy było… a ten fragment zostawimy sobie na koniec!

WYCIECZKA ROWEROWA NA GRANICĘ Z ROSJĄ

Chłodniejszy dzień to idealny moment na rowerową przejażdżkę! Tym bardziej, gdy w regionie są dedykowane ścieżki. Jedna z nich prowadzi z Krynicy Morskiej do Nowej Karczmy zwanej potocznie Piaskami. To najdalej położona miejscowość na polskiej części Mierzei Wiślanej, tuż obok granicy z Rosją. Ścieżka prowadzi przez las usytuowany nad morzem, a dokładnie dwoma rezerwatami przyrody: Buki Mierzei Wiślanej oraz Kormoranów i Czapli Siwej – oba znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Jak wygląda to ciekawe połączenie obu państw? W poprzek plaży oraz kilkanaście metrów wgłąb morza stoi płot. Rozpoczyna on strefę zamkniętą, która jest zwiastunem znajdującej się około 400 metrów dalej granicy. Niestety tutaj kończy się podróż, ponieważ nadal nie utworzono w tym miejscu przejścia granicznego z Rosją.

Nocleg

Ze względu na urokliwe położenie Krynicy Morskiej między Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim warto ulokować się w bliskiej obecności jednego z akwenów. My zdecydowaliśmy się na miejsce z widokiem na Zalew Wiślany. Jak się okazało to nie była jedyna jego zaleta. Klimatyczne wnętrze z morskimi akcentami oraz doskonale zagospodarowane otoczenie wokół willi sprawiło, że prawdziwą przyjemnością był nasz pobyt w Willi Perła Krynica, zalezionej za pośrednictwem Booking.com. Dodatkowe udogodnienia tego miejsca to leżaki i parawan na wyposażeniu każdego pokoju, bezpośrednie transfery na plażę, przestronna jadalnia z kuchnią oraz dwa miejsca przystosowane do grillowania. Miejsce sprzyja również wypoczynkowi rodzin z dziećmi. Do dyspozycji gości jest kilka rowerów. Video-tour po naszym pokoju znajdziecie tutaj – w wyróżnionej relacji „Bałtyk”

 

Na koniec mam dla Was nasze wrażenie z pobytu w parku linowym,
które znajdziecie w wyróżnionej relacji na moim Instagramie. 

ZOBACZ TAKŻE