Jak przemycić elementy letniej garderoby do jesiennych stylizacji?

Wraz z nadchodzącymi chłodniejszymi porankami i wieczorami jedwabne koszule i bawełniane sukienki posmutniały i proszą by przygotować je oraz spakować do kartonów z etykietą lato 2017. Głusi jednak na ich prośby uparcie pozostawiamy je na wieszakach, bo przecież jeszcze się w nich nie nachodziliśmy! Zaczynamy wierzyć, że pogoda sprawi psikusa, a lato potrwa do późnego października. Tak dobrym wieściom nie powinniśmy odmawiać miejsca w wyobraźni i garderobie! Znacznie prościej będzie się nam pożegnać z latem, gdy właściwie posegregujemy te elementy garderoby letniej, które faktycznie mogą służyć jeszcze wczesną jesienią.

jedna-garderoba-na-2-i-pol-sezonu

Co robić, gdy letnia garderoba wprowadza chaos w jesiennej szafie?

Zawsze byłam zwolenniczką, że wraz z astronomiczną zmianą pory roku czas spakować wszystkie elementy garderoby letniej. W końcu mogą one wprowadzić chaos podczas codziennego wybierania się w nowym sezonie. Każdego poranka nie ma miejsca na wątpliwości i złudne nadzieje w praktycznej oraz przejrzystej garderobie. Dziś jednak wiem, że istnieją elementy garderoby letniej, które śmiało możemy zaadoptować do jesiennych zestawów, przynajmniej w tej początkowej fazie.

Wciąż gonimy za nowymi doświadczeniami.

Nikogo już nie zdziwi połączenie letnich sukienek z jesiennymi kowbojkami, sztybletami czy botkami na słupku w szczycie sezonu letniego. Uliczny streetwear rozkochał się w tym tredzie. Nikt zjawiska tego nie nazwałby już nietypowym. Zakładane latem kożuszki przez celebrytki czy ikony mody wywołują pewne zdziwienie, ale na pewno już nie szokują. Polubiliśmy modową przewrotność, czujemy się w niej nietuzinkowi oraz oryginalni! Więc do gustu przypaść powinien również pomysł by wplatać letnie akcenty w jesienne zestawy.

Zobacz również: Strefa komfortu w szafie – jak ją zbudować?

Nie zdążyłam się nachodzić w tej bluzce!

Mam tak z trendem off shoulder – kobiecymi fasonami bluzek i sukienek, które w bardzo atrakcyjny sposób osłaniają kobiece ramiona oraz dekolt. W swoim egzemplarzu chodzę bardzo często i nie potrafię się nachodzić. Wplecenie ulubionych trendów poprzedniego sezonu wczesną jesienią powinno być czymś naturalnym. W końcu atmosferyczna jesień nie musi podejmować decyzji o zakończeniu lata za nas, gdy w duszy trwa w najlepsze. Dodatkowo tolerancja na zmianę pogody również jest u każdego różna. Jednym przy temperaturze poniżej 20 stopni będzie już chłodno, a innym wystarczy zarzucony jesienny akcent w postaci wełnianej kamizelki, by jeszcze przez chwilę dłużej cieszyć się latem.

letnie-elementy-w-jesiennej-stylizacji

letnia-garderoba-noszona-jesienia%cc%a8

img_0577

jedna-garderoba-na-dwa-sezony_

Różnica w splecie letnich i jesiennych materiałów.

Warto pamiętać, że tkaniny z jakich wykonane są elementy garderoby letniej oraz jesiennej czy zimowej znacznie różnią się rodzajem splotu oraz grubością. To z kolei wpływa na ich przewiewność, pochłanianie wilgoci, higroskopijność oraz funkcję grzewczą. Poniższe cechy oraz przedstawiony podział powinny pomóc w podjęciu decyzji, które z elementów warto pozostawić, a z którymi się pożegnać.

Letnie tkaniny (modal, batyst, flanela, szyfon, wiskoza, bawełna) cechują się niższą gramaturą i rodzajem splotu. To splot płócienny, w którym osnowa i wątek nie przylegają bezpośrednio do siebie. Dzięki temu zapewniają skórze odpowiednią przewiewność i higroskopijność oraz zdolność pochłaniania wilgoci. 

Zobacz również: 7 powodów, dla których na metach w składzie szukamy bawełny

Jesienne dzianiny (dzianina swetrowa, dżersej, ściągaczowa) cechuje się splotem skośnym, przez co jest bardziej porowata, miękka, a włókna zbite. Splot ten tworzy skośne rządki, charakterystyczne dla materiałów wełnopodobnych, gdzie osnowa jest znacznie gęstsza niż wątek. Dzięki temu gramatura oraz splot zapewniają funkcję ogrzewania.

ZOBACZ TAKŻE