Jak przerobić koszulę męską na bomber jacket?

Pozbawiona oryginalności i elegancji, bez kołnierzyka, luźna kurtka ze ściągaczami, zapinana na błyskawiczny zamek podbija serca tysiąca nastolatków, ale nie tylko! Jaką historię kryje pod cienką warstwą kurtka bomberka? Czy również pozbawiona jest kunsztu i elegancji?

Poznaj 5 rzeczy, których nie wiesz o bomber jacket!

diy-jpg-koszula

 1/ Kurtka amerykańskiego pilota

Moda coraz częściej zachęca by po nowe elementy garderoby sięgać do męskich szaf. Tym razem posuwa się nieco dalej, a dokładniej poza szafę Twojego partnera. Wręcz namawia by zajrzeć do garderoby obcych mężczyzn w mundurach – amerykańskich pilotów sił powietrznych służących w I i II wojnie światowej. To właśnie wtedy na rzecz niepraktycznych i niewygodnych skórzanych, długich płaszczy chroniących pilotów przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi stworzono prototyp funkcjonalnej kurtki typu bomber jacket, zwanej również pilotką.  

2/ Mężczyźni zapoczątkowali modę na naturalne skóry i futra

Wykorzystywany materiał do tworzonych coraz to nowszych modeli kurtki miał pochodzenie stricte zwierzęce. Ze względu na specyficzne warunki pracy pilotów, wtedy jeszcze w otwartych kabinach, brytyjski producent Lesile Irvin zaczął wykonywać kurtki z owczym podszyciem, najczęściej ze skór koni oraz fok. Kilka lat później ze skóry bydlęcej i koziej. Każdy z egzemplarzy spełniał swoje właściwości – chronił przed deszczem, wiatrem i zimnem. I każdy miał ten sam problem – był za ciężki!

3/ Kurtko-spadochron

Prototyp, z którego czerpią dzisiejsi projektanci to nylonowa kurtka w kolorze oliwkowej zieleni lub granacie z podszewką w kolorze pomarańczowym. Zapinana na zamek błyskawiczny, ze ściągaczami oraz kieszeniami na suwak, na ramionach. Stworzona dokładnie z tego samego nylonu, z jakiego wytwarzane są spadochrony. Patrząc przez pryzmat historii nie dziwi mnie już tak bardzo odszyty dwa sezony temu płaszcz z materiału na zasłony!

4/ Z wojska na ulice

W latach 70-tych do świata mody ulicznej bomber jacket przeniosły subkultury: punky, scooter boys oraz skinhead, zmieniając jej nazwę na flyers. W sezonie wiosna-lato 2013 jako pierwsi na wybieg wprowadzili ją: Jean Paul Gaultier, Burberry Prorsum, naszywając na nie motywy roślinne, orientalne oraz koronki.

5/ Ograć trend po swojemu

Ze względu na prosty krój, trend łatwo da się ograć samodzielnie w domu. Do wykonania przeróbki doskonale nadaje się męska koszula lub bluza typu oversize. Z którym z materiałów współpracuje się najłatwiej? Jak wyciąć niemodny kołnierzyk? Co należy doszyć? Sprawdźcie w moim nowym diy poniżej.

Zobacz pozostałe stylizacje w galerii!

ZOBACZ TAKŻE