Jakie rzeczy warto przerobić u krawcowej?

biały sweter off shoulder

Nie ma nic złego w myśleniu “kupię, ale muszę przerobić, skrócić…” Każdy z nas jest inny, na swój sposób piękny, wyższy, niższy więc dlaczego ma rezygnować z danej rzeczy tylko z powodu za długich czy za szerokich nogawek? Myślenie “kupię i przerobię” świadczyć może o pewnego rodzaju kreatywności, przedsiębiorczości, zaradność, czy faktycznie?

img_0955

Zasadność tkwi w cenie

Podejście “kupię i przerobię” w dużej mierze dyktowane jest ceną rzeczy. W sklepach firmowych czy sieciówkowych, gdy kupujemy rzecz po pełnej cenie warto jednak poszukać jeszcze chwilę dłużej tej idealnej i dopasowanej sztuki. Inaczej ma się sprawa, gdy po “nowe” nabytki sięgamy do second handu czy kupujemy je w okazjonalnej cenie wyprzedażowej. Wówczas warto pokusić się o niedrogie przeróbki, które mogą sprawić, że rzecz będzie dopasowana idealnie. Tylko jakie poprawki są opłacalne, a które zupełnie nie?

7 rzeczy, które opłaca się przerobić u krawcowej

1/ Gdy spódnica przekręca się na biodrach. Coś okropnego! Dodatkowo karuzeli tej sprzyjają zakładane jesienią i zimą rajstopy. Bez właściwego dopasowanie spódnicy nie da się w niej po prostu chodzić! Na szczęście tę przeróbkę krawcowa wykona za przysłowiowe  grosze.

2/ Skrócenie spodni oraz zmiana fasonu nogawek. Raz są modne szerokie i długie dzwony, a raz wąskie, dopasowane rurki – co wybrać by tym samym modelem dżinsów cieszyć się dłużej niż sezon? I tutaj śmiało możemy polegać na umiejętnościach krawcowej, która z tej samej pary wyczaruj hit sezonu nawet kilka razy. Nie zapłacimy za to krocie oraz nie zaburzymy harmonii w szafie kolejnymi, nowymi parami spodni. Podobnie ma się rzecz ze skróceniem spódnic oraz sukienek. Kiedyś zdarzyło mi się nawet zapłacić za skrócenie sukienki 5 zł!

 

Zobacz również: Sukienki – kochać je czy nienawidzić?

 

3/ Skrócenia rękawów marynarki. To jeden ze standardowych zabiegów krawieckich, bardzo często realizowanych praktycznie “na miejscu”. Ze względu na jego popularność oraz niski poziom skomplikowania zapłacimy za niego tylko kilkanaście złotych. Za skrócenie rękawów w marynarce narzeczonego zapłaciłam niecałe 20 złotych rok temu.  

4/ Źle układające się kieszenie eleganckich spodni. Oczywiście możemy je zakryć długimi koszulami czy przedłużanymi bluzkami. Często jednak zmiany czy poprawki krawieckie mają wpływ również na samopoczucie. Dlatego wyprucie niesfornych kieszeń zdecydowanie warte jest swojej ceny, która za tę modyfikację również jest śmiesznie niska.

5/ Taliowanie sukienek. Dopasowanie w talii sukienek wpływa na atrakcyjność i apetyczność wyglądu. Warto pokusić się o tę drobną i niedrogą zmianę by wszystkie nasze auty pozostały na właściwym miejscu.   

6/ Dopasowanie wysokości talii. Sukienki o zbyt nisko umiejscowionej talii można łatwo podnieść, skracając ramiączka, o ile fason na to pozwala. Jeżeli sukienka jest z rękawem, musimy odpruć pas i dźwignąć spódnicę. Takie działania nie są czasochłonne dla krawcowej, przez co i w bardzo przystępnej cenie.

7/ Dziury w swetrze. Na to krawcowa też ma swoje niedrogie sposoby – naszywając kawałki materiału tz. łaty czy hafty w tym samym kolorze. Mogą to być hafciki w kształcie kwiatów czy liści, które potem zlewają się z całością materiału.

off shoulder

krawieckie przeróbki

 

3 rzeczy, które stają się nieopłacalne

1/ Marynarka niedopasowana w ramiona oraz wymiana podszewki. Czasochłonność i stopień skomplikowania tych działań decyduje o znacznie wyższej cenie przeróbek. Wynagrodzenie krawca to nie tylko opłata za umiejętności oraz znalezienie “lekarstwa” na każdą dolegliwość naszych rzeczy, ale także za poświęcony im czas. Również żakiet za wąski w biuście możemy od razu odwiesić na półkę. Przeróbka ta może być bardzo kosztowna, ze względu na ilość cięć, dodatkowych wstawek ect. Nie dość, że sporo czasu zajmie dopasowanie nowego materiały do żakietu by nadal zachował swój styl, to musimy pamiętać, że w sklepach z tkaninami najczęściej obowiązuje minimalne zakupienie jednego kuponu tkaniny. Dodatkowo należy starannie wybrać materiał tak by nie farbował i nie skurczył się podczas prania. To robota dla eksperta, czy naprawdę chcesz się w to bawić?

2/ Skomplikowane sukienki. Przykładowo to model, który na wysokości talii, którą chcemy zmodyfikować (ponieść lub opuścić) ma zamontowany zamek. Aby dokonać przeróbki należy zamek odpruć, przez co robi się już z tego kłopotliwa i kosztowana poprawka.

3/ Jeżeli chodzi o odzież codzienną, wyłączając kurtki i płaszcze, poprawki przekraczające kwotę stu złotych przestają być opłacalne. Chyba, że jest to rzecz pamiątkowa. Uczciwa krawcowa sama odradzi takie działanie. Niejednokrotnie okazuje się równowartością zakupionej rzeczy bądź znacznie ją przekracza.

 

Zobacz również: 6 powodów, dla których warto zadbać o loungewear

 

bandamka niebieska

img_0939

Czas to pieniądz!

Oczywiście, gdy sama sobie jesteś krawcową kwestia nabiera zupełnie innego charakter. Warto jednak pamiętać o tym, że czas poświęcony na jej wykonaniu jest równoważny pieniężnemu ekwiwalentowi. Czasu nie kupisz!

Jak uniknąć wizyty u krawcowej?

Zwracając uwagę na detale możemy uniknąć czasochłonnych i kosztownych przeróbek. Istnieją reguły dla poszczególnych części garderoby, których warto się trzymać podczas zakupu oraz przymierzania.  W przypadku spodni warto zadbać o ich  dopasowanie podkroju w kroku i na biodrach. W przymierzalni schylić się, usiąść, przetestować materiał i fason. Newralgiczne miejsca dla żakietu i marynarki to: ramiona, biust, biodra – warto zadbać o ich dopasowanie. Z koszulą jest podobnie: ramiona, biust  oraz bardzo ważny kołnierzyk!

Nie zapomnij zabrać listy zakupów!

W modzie wszystkie chwyty są dozwolone, o czym pisałam już tutaj Warto nie traktować jej poważnie, a swoim stylem po prostu się bawić. Jest jedna stała, o której warto pamiętać, bez względu na atrakcyjność cenową rzeczy – lista zakupów! Zgodnie z nią powinniśmy poszukiwać rzeczy, których brakuje w naszej garderobie na sezon. Dzięki przygotowanej liście zakupów nowy nabytek będzie pasował do stylu oraz pozostałej części garderoby. Wszelkie odstępstwa od listy zakończą się wyrzutami sumienia, mimo iż rzecz kupiona będzie w świetnej cenie. Takie zakupy nie cieszą długo, ponieważ od razu lądują na dnie szafy.

Warto również przed przeróbką zapytać o jej wycenę. Ważne by podany został koszt minimalny i maksymalny, jaki może poprawka osiągnąć. Wówczas unikniemy niemiłego rozczarowania.

Czy już wiesz co warto przerobić z Twojej szafy?

biały sweter off shoulder

ZOBACZ TAKŻE