Zadbana finansowo, czyli jak liczyć swoje pieniądze?!

Pieniądze są jak parasol czy kurtka przeciwdeszczowa – zawsze potrzebne, bo nigdy nie wiesz kiedy lunie! 

– Natalia Gorzołka

Czy liczysz swoje miesięczne zarobki i wydatki? Odkładasz do 7 różnych słoików na „radosną godzinę”? Sprawdzasz ile wydajesz na kosmetyki, ubrania, słodycze czy samochód? Następnie analizujesz i wyciągasz wnioski?

Jeżeli jeszcze tego nie robisz to nie dziw się, że pieniądze nie trzymają się ani Ciebie, ani twojego portfela! Pieniądze lubią, gdy masz plan. Więc potraktuj je jak przyjaciela, dla którego masz czas, który ma ci pomóc spełniać marzenia, odpocząć czy ułatwić codzienne funkcjonowanie. Nie uzależniaj się od nich, ale nie traktuj ich jak zbędny balast, którego należy się szybko pozbyć. Zacznij liczyć i analizować!

Nie piszę tego po to by się chwalić! Nie jestem ekspertem w oszczędzaniu ani zarabianiu, w wydawaniu przypuszczalnie tak… Zarabiam może nawet mniej niż średnia krajowa i tak samo jak ty miałam problem z liczeniem swoich pieniędzy. Nie zdawałam sobie sprawy jak ważne może to być dla psychicznego samopoczucia, grubości portfela czy nawet letnich wakacji. 18 miesięcy temu zaczęłam czytać, uczyć się, słuchać ekspertów i w końcu liczyć!

Konsekwencja

Zacząć jest bardzo łatwo – wystarczy wygospodarować w swoim terminarzu/kalendarzu zaledwie stronę i stworzyć 2 rubryki: zarabiam/wydaję. Każdego dnia spisywać: na co i ile wydałaś oraz mieć świadomość tego ile zarobiłaś. Jeżeli masz stałe wynagrodzenie wpływające raz w miesiącu na konto to zdecydowanie łatwiej jest nim zarządzać i planować. Jeżeli tak nie jest, a twoje dopływy finansowe następują w systemie transzowym – tym bardziej powinnaś zacząć je kontrolować oraz zwiększyć swoją świadomość nt. całkowitej kwoty zarobków. W tej drugie opcji głównie są to przedsiębiorcy, wolne zawody oraz freelancerzy itp.

Nadrzędnym celem tego działania jest konsekwencja! Systematyczne wpisywanie kwot wydanych i zarobionych, zbieranie paragonów. Terminarz masz przy sobie praktycznie zawsze więc możesz wpisywać wydatki na bieżąco bądź zaopatrzyć się w mały, podręczny notes do szybkich zapisków.

Podsumuj miesiąc

Po każdym miesiącu podsumuj swoje wydatki. Podziel je na kategorie: zakupy spożywcze, i opłaty, kosmetyki oraz odzież i akcesoria, inwestycje: dom, samochód czy podróże i rozrywka. Stwórz własne kategorie, które najlepiej odzwierciedlają twoje wydatki. Następnie sama wyciągnij wnioski, co pożera lwią część miesięcznego budżet, gdzie możesz znaleźć oszczędności, z czego mogłabyś zrezygnować bądź jaki zakup okazał się nietrafiony i zmień to! Zwróć uwagę na poszczególne kategorie, czy w ich ramach nie pojawiły się znaczące podkategorie np. zakupy spożywcze → słodycze, sprawdź dokładnie gdzie uciekają twoje pieniądze!

Przeprowadź analizę tak by w kolejnym miesiącu nie popełnić tych wydatków, zwiększyć oszczędności na lokacie i być bardziej zadowoloną z bilansu!

W swoim terminarzy zapisałam już 5 stron liczbami, następnie zwiększyłam swoją świadomość jeżeli chodzi o zarobki oraz wydatki, a teraz nadszedł czas by zmienić swoje relacje z pieniędzmi. Aktualnie podjęłam wyzwanie mające na celu zmienić moje podejście i postrzeganie pieniędzy. Mam nadzieję, że już niebawem będę mogła się z Wami podzielić szczegółami i z czystym sumieniem polecić tą metodę.